Medzi troma hranicami s podtitulom Stručný prehľad o pôsobení a aktivitách židov v okrese Snina a okolí

Občianske združenie Európska zberateľská spoločnosť (E.C.A.), ktoré združuje zberateľov všetkých odborov, exituje už nejaký ten rok. Okrem zberateľstva sa však zameriava aj na aktivity spojené s regionálnou históriou, najmä históriu mesta Snina a najbližšieho okolia. Tento rok boli pod jej hlavičkou vydané dve publikácie. Ja by som sa chcel dnes venovať tej s názvom Medzi troma hranicami s podtitulom Stručný prehľad o pôsobení a aktivitách židov v okrese Snina a okolí, ktorá obsahuje aj prílohu tvorenú prednáškami prezentovanými na rovnomennom podujatí, ktoré sa konalo v obci Osadné 10. septembra 2017. Publikácia vznikla v limitovanom náklade 100 kusov a mala poslúžiť ako kvázi pamätný predmet týkajúci sa podujatia. Žiaľ, tlačiareň nestihla dodať publikácie včas, a tak na podujatí boli prezentované iba dva exempláre, ktoré boli vytlačené ako vzorky. Autor ich venoval prítomným predstaviteľom židovskej náboženskej obce – Jurajovi Levickému a Petrovi Háberovi.

Ako všetci vieme, židovská populácia obývala územie dnešného Slovenska už v časoch Veľkomoravskej ríše. Neskôr dorazili aj do najvýchodnejšieho kúta našej krajiny – severovýchodného Zemplína. Po nešťastných udalostiach 2. svetovej vojny židovská komunita v Snine a okolí prakticky zanikla. Až doposiaľ sa nikto nepodujal na komplexné zmapovanie jej pôsobenia v okrese Snina. V knihách na tému židia na Slovensku sa o židoch severovýchodného Zemplína nachádzajú iba pomerne strohé info.

Publikácia Medzi troma hranicami sa skladá z deviatich kapitol plus prílohy. V prvom rade musím oceniť, že daná téma je tu spracovaná skutočne komplexne – hovorí sa tu o židoch v našom regióne v dobách najstarších, o ich živote počas Rakúsko-Uhorska, v medzivojnovom období, ale aj o nešťastnej dobe 2. svetovej vojny a o neľahkých osudoch po vojne. Taktiež je tu vysvetlený komplikovaný vzťah medzi židmi a majoritnou komunitou.

V druhom rade oceňujem mnohé zaujímavé informácie, ktoré doposiaľ neboli uvedené v žiadnej publikácii o Snine – mená rabínov v Snine, presná náboženská charakteristika (ako vieme židia sa delia na viacero skupín – ortodoxní, liberálni…) a úplne najlepšie – predposledná kapitola osobnosti svetového významu. Tam sa človek dočíta o rodákoch zo Sniny, ktorým sa podarilo presadiť vo svete, no bohužiaľ ich mená medzi Sninčanmi nie sú všeobecne známe.

Túto knihu môžem iba pochváliť, ako skvelý príspevok do mozaiky dejín židovskej komunity na Slovensku.

Európsku zberateľskú spoločnosť nájdete aj na Facebooku.

____________

Publikáciu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: Tomáš Karľa

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.