Medzi troma hranicami: Vampír z Bieščad v Uličskej doline

Občianske združenie Európska zberateľská spoločnosť sa okrem organizovania zberateľskej činnosti a zvyšovaniu záujmu o regionálnu históriu každoročne podieľa aj na turistickom pochode vedúcom zaujímavými lokalitami okresu Snina. Príležitostné turistické podujatie, ktoré toto združenie organizuje, má názov Medzi troma hranicami. Stalo sa zvykom, že v rámci podujatia býva každoročne prezentovaná i publikácia, ktorej obsah sa svojím spôsobom viaže na oblasť, v ktorej je pochod uskutočnený. Tohtoročná publikácia s názvom Medzi troma hranicami: Vampír z Bieščad v Uličskej doline venuje pozornosť pomerne temnej kapitole regionálnej histórie, a to zločinom Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), známej i pod názvom „banderovci“.

UPA bola súčasťou Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorá sa snažila bojovať za vytvorenie nezávislého ukrajinského štátu. Niektorí jej príslušníci sa však (vďaka propagande a extrémnemu antisemitizmu) dopúšťali ťažkých vojnových zločinov. Tesne po druhej svetovej vojne prenikli aj na územia Poľska a severovýchod dnešného Slovenska.

V prípade publikácie Vampír z Bieščad v Uličskej doline ide o preklad štúdie poľského amatérskeho historika Wiesława Tokarczuka. Vďaka hláseniam jednotlivých členov UPA  a taktiež výpovediam pamätníkov ponúka táto publikácia rekonštrukciu pôsobenia Volodymyra Czarśkeho Chomyna nazývaného Berkut alias Vampír z Bieščad v banderovskej bojovej skupine, ktorá sa podľa všetkého podieľala aj na masakri v obci Kolbasov na východe Slovenska. Publikácia obsahuje tri dodatky venované súvisiacim témam – osudu Dávida Gelba, židovského obyvateľa Novej Sedlice a zmiznutiu Matyasa Mermelsteina, židovského obyvateľa Uble, či záhadnej Žofii Maťašovskej, známej pod prezývkou Medová Baba.

Téma UPA je v súčasnosti pomerne dosť kontroverznou témou. Publikácia prináša nové fakty a môže vynikajúco poslúžiť na rozšírenie obzorov, ako aj na študijné účely.

Na edíciu Ratrospektíva sa dostanete TU.

__________

Publikáciu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: archív autora

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.