Mierová konferencia v Paríži po 1. svetovej vojne

     18. januára 1919 sa stretli v Paríži najsilnejší a najvplyvnejší ľudia na svete, aby zahájili dlhé a komplikované rokovania, ktoré by oficiálne ukončili 1. svetovú vojnu.

     Vedúci predstavitelia víťazných spojeneckých síl – Francúzsko, Veľká Británia, Spojené štáty a Taliansko – urobili väčšinu rozhodujúcich rozhodnutí v Paríži počas nasledujúcich šiestich mesiacov. Americký prezident Woodrow Wilson sa tu snažil podporiť svoju myšlienku „mier bez víťazstva“ a plánoval sa ubezpečiť, že Nemecko, ako vodca centrálnych mocností a hlavný porazený, nebude potrestané až príliš tvrdo. Na druhej strane, predsedovia vlády Georges Celemenceau z Francúzska a David Lloyd George za Britániu argumentovali tým, že primerané potrestanie Nemecka a zabezpečenie jeho oslabenia je jediný spôsob, ako odôvodniť obrovské náklady vyložené na vojnu. Wilson nakoniec upustil zo svojej umiernenej politiky voči Nemecku, aby presadil vytvorenie svojho projektu, a teda mierovej organizácie nazvanej Spoločnosť národov.

     Zástupcovia Nemecka prišli do Paríža, aby si tam s ostatnými politikmi prešli návrh Versaillskej zmluvy. Nemci očakávali v dôsledku Wilsonových sľubov oveľa viac a do konferencie vkladali veľkú nádej. Nakoniec boli ale hlboko frustrovaní a museli zaplatiť vysoké odškodné. Ešte horšie však bolo, že neslávny článok 231 nútil Nemecko, aby vzalo na seba absolútnu vinu. Z celého teda vyšlo ako jediný vinník. Bola to skutočne horká pilulka, ktorú nemohli Nemci dlho prehltnúť.

    Versaillská zmluva bola podpísaná 28. júna 1919,  o päť rokov na deň presne, čo guľka srbského nacionalistu ukončila život rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda a začala tak 1. svetová vojna. V nasledujúcich desaťročiach v Nemecku kypel hnev a odpor nad zmluvou, ako aj jej autormi. Extrémisti ako Národná socialistická (nacistická) strana Adolfa Hitlera využili tieto emócie na získanie moci. Bol to proces, ktorý viedol takmer priamo k tomu, čomu Wilson a ďalší vyjednávači v Paríži v roku 1919 chceli zabrániť, k druhej a rovnako ničivej globálnej vojne.

_______________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history/post-world-war-i-peace-conference-begins-in-paris   

Obrázok: primeragranguerra.com/imagenes/Tratado-de-Versalles.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.