„Miesto stavby lodí“ z doby kamennej objavené pod vodou

Námorný archeologický fond (Maritime Archaeological Trust) objavil na ostrove Wight (južné pobrežie Anglicka) novú 8 000 rokov starú štruktúru, a to vedľa niečoho, čo sa považuje za najstaršie miesto stavby lodí na svete.

Riaditeľ Námorného archeologického fondu Garry Momber povedal: „Tento nový objav je obzvlášť dôležitý, pretože drevená plošina je súčasťou miesta, kde sa zdvojnásobuje množstvo opracovaného dreva zisteného vo Veľkej Británii z obdobia, ktoré trvalo 5 500 rokov.“

Táto lokalita leží východne od Yarmouth a nová plošina je najneporušenejšou drevenou štruktúrou z tak starej doby, aká sa kedy vyskytla vo Veľkej Británii. Táto lokalita je teraz 11 metrov pod hladinou mora, no voľakedy na nej prebiehala čulá manuálna práca. Nachádzala sa tu suchá pôda s bujnou vegetáciou. Dôležité je, že to bolo v čase, keď sa Severné more úplne formovalo a ostrov Wight bol stále spojený s kontinentálnou Európou.

Nález bol prvýkrát objavený v roku 2005 a obsahuje usporiadané upravené trámy, ktoré by mohli byť platformami, chodníkmi alebo zrútenými štruktúrami. Bolo však ťažké ich interpretovať, kým Námorný archeologický fond nepoužil na zaznamenanie zvyškov najmodernejšie fotogrametrické techniky. Na konci jari tohto roka bolo konečne preskúmanie erodovanej štruktúry vo vnútri utopeného lesa zasponzorované. Prvou úlohou bolo vytvoriť 3D digitálny model krajiny, aby ho mohli dostali do hlavy potápači aj nepotápači. V lete štruktúru vykopali a dostali súdržnú platformu pozostávajúcu z rozdelených niekoľkých vrstiev hrubých drevín, položených vodorovne na základoch z guľatiny.

Garry pokračoval:

„Nález obsahuje množstvo dôkazov o technologických zručnostiach, o ktorých sa nepredpokladalo, že boli vyvinuté ďalších niekoľko tisíc rokov, ako napríklad pokročilé spracovanie dreva. Táto stránka ukazuje hodnotu morskej archeológie pre pochopenie vývoja civilizácie.

Na druhej strane, keďže je mesto pod vodou, neexistujú žiadne opatrenia, ktoré by ho mohli chrániť. Z tohto dôvodu je takpovediac na našej charite, aby sme s pomocou našich darcov zachránila túto pamiatku skôr, ako sa navždy stratí. “

Námorný archeologický fond (Maritime Archaeological Trust) spolupracuje s Národným oceánografickým centrom (National Oceanography Centre – NOC) pri zaznamenávaní a štúdiách, rekonštrukcii a zobrazení zbierky trámov. Mnoho drevených artefaktov je uložených vo výskumnom zariadení pre sedimenty Britského oceánu (BOSCORF), ktoré prevádzkuje Národné oceánografické centrum.

Staré drevo bude degradovať rýchlejšie, ak nebude udržiavané v tmavom, mokrom a chladnom prostredí. Cieľom je, aby bola za studena, tmy a vlhka odstránená soľ z drevných buniek dreva, čo umožňuje jeho analýzu a zaznamenanie. Je to dôležité, pretože archeologické informácie, ako sú ryhy alebo rytiny, sa najčastejšie nachádzajú na povrchu dreva a pri degradácii dreva sa rýchlo strácajú. Po zaznamenaní a odsoľovaní drevín je možné drevo zachovať na vystavenie.

Suzanne Maclachlan, kurátorka BOSCORF, uviedla: „Bolo pre nás skutočne vzrušujúce pomáhať Trustovej práci s takými jedinečnými a historicky dôležitými artefaktmi. Je to vynikajúci príklad toho, ako je úložisko BOSCORF schopné podporovať poskytovanie širokého spektra morských vied. “

Pri potápaní v krajine pod vodou poznamenal Dan Snow, historik a moderátor, jeden z najväčších podcastov histórie na svete, poznamenal, že bol ohromený neuveriteľnými pozostatkami a šokovaný rýchlosťou erózie.

Tento materiál, spojený s pokročilými zručnosťami v spracovaní dreva a kvalitne vyrobenými nástrojmi, naznačuje európsky a neolitický nový čas kamenný. Problém je v tom, že sa doslova stráca pred očami. Časti starodávneho povrchu sú erodované až o pol metra ročne a archeologické dôkazy miznú.

Výskum v roku 2019 financovali Scorpion Trust, the Butley Research Group, the Edward Fort Foundation a Maritime Archaeology Trust. Práca sa uskutočňovala s pomocou dobrovoľníkov a mnohých jednotlivcov, ktorí venovali svoj čas a často peniaze, s cieľom zabezpečiť úspešné získanie materiálu.

_____________

Zdroj: heritagedaily.com/2019/08/a-stone-age-boat-building-site-has-been-discovered-underwater/124426

Obrázok: media.eurekalert.org/multimedia_prod/pub/web/209185_web.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.