Mladík objavil nádoby na mlieko, ktoré skrývali dedičstvo pruskej šľachtickej rodiny z druhej svetovej vojny 

Peniaze, doklady a iné osobné veci, ktoré patrili grófovi Hansovi Joachimovi von Finckensteinovi, sa našli v mliečnych nádobách ukrytých pri jazere v Poľsku.

Teenager nečakane objavil poklad artefaktov druhej svetovej vojny, vrátane uniformy dôstojníka z Wehrmachtu, jednotných ozbrojených síl nacistického Nemecka, ktorý sa ukrýval v dvoch nádobách na mlieko, ukrytých v zemi pri jazere v dnešnom severovýchodnom Poľsku.

V plechovkách sa našla aj 70-ročná zubná kefka, vreckové hodinky a denník.

Rodičia nálezcu nález okamžite oznámili úradom, ktoré identifikovali pôvodných majiteľov dedičstva ako aristokratickú pruskú rodinu na čele s grófom Hansom Joachimom von Finckensteinom, ktorý žil pri jazere, patriacom počas druhej svetovej vojny k nemeckej provincii.  

Osobné veci boli odovzdané dcére grófa, Waldtraut von Finckenstein, ktorá má 81 rokov a žije v Nemecku.

Teenager, 14-ročný Patryk Lessman, našiel mliečne plechovky počas dovolenky, ktorú s rodinou trávili pri jazere Jeziorak v máji 2017. Avšak rok trvalo, kým archeológovia urobili podrobný súpis predmetov, ako aj výskum a konzerváciu. Zistenia a objav boli prezentované na tlačovej konferencii 4. mája 018 v meste Ilawa v severnom Poľsku.

Nie je divu, že výskumníci tak dlho skúmali nález, pretože obsahoval naozaj veľa artefaktov. Našla sa napríklad posledná vôľa grófa, ktorá obsahovala aj rodinnú pečať a erb, taktiež jeho osobné doklady a denník z rokov 1914-1918, kedy prebiehala prvá svetová vojna. Nález obsahoval aj poháre, poľovnícke doplnky, peniaze, šperky, vreckové hodinky, listy, rodinné fotografie, striebornú lyžicu a vojenské dekorácie, ako aj uniformu Wehrmachtu.

Nebolo jasné, či nacistická uniforma patrila grófovi. Východné Prusko však bolo počas druhej svetovej vojny nemeckou provinciou a mnohí z Nemcov, ktorí tu žili, utiekli v rokoch 1944 a 1945, a to v závislosti od toho, ako postupovala ruská armáda.

Niektoré z objavených historických dokumentov, vrátane mincí a bankoviek, sa stali majetkom štátnej pokladnice Poľska a budú vystavené v miestnom múzeu. Zamestnanci múzea tiež plánujú preložiť grófov denník.

Waldtraut von Finckenstein (vpravo) a Patryk Lessman, ktorý pred rokom objavil jej rodinnú pozostalosť v dvoch nádobách na mlieko v meste Ilawa v severnom Poľsku.

Michał Młotek, výskumník regionálnej histórie v Poľsku, prezradil, že sa jedná o veľmi bohatú korešpondenciu a denníky, ktoré viedol Hans Joachim von Finckenstein v rokoch 1914-1919. „Je to materiál s obrovskou historickou hodnotou. Nemenej zaujímavé sú aj ďalšie dva dokumenty, pretože boli napísané cyrilikou a datované 26. januára a 3. februára 1945.“

Dcéra grófa odhalila časť histórie svojej rodiny. Ona a jej sestra Margarete boli poslané do rodiny v Západnom Pomoransku, terajšom regióne rozdelenom medzi dnešné Nemecko a Poľsko, a to len niekoľko mesiacov pred príchodom ruskej armády. Ich otec zostal v panstve a bol zatknutý sovietskymi vojakmi v marci 1945. Neskôr zomrel v tábore v poľskom meste Pasłek.

Manželka grófa, Hildegarda, zostala na panstve a pracovala pre Rusov až do novembra 1945, keď sa znova zišla so svojimi deťmi v Nemecku. Je veľmi pravdepodobné, že práve Hildegarda skryla a pochovala rodinné poklady.

Młotka zaujala predovšetkým jedna poznámka v pozostalosti a to v liste sovietskeho dôstojníka, ktorý napísal: Známi a vojaci, prosím, neubližujte obyvateľom tohto domu. Privítali nás tu.

Historici tiež našli osvedčenie datované niekoľko dní po tejto poznámke s obsahom, že všetok hovädzí dobytok, kone, ošípané a hydina, ktoré vlastní rodina von Finckenstein, sú v súčasnosti majetkom Červenej armády.

Po oboznámení sa s obsahom nálezu prehľadali výskumníci inkriminovanú oblasť pomocou detektorov kovov, aby zistili, či nenájdu nejaké ďalšie artefakty. Młotek našiel bojovú sekeru z neskorého stredoveku a iní hľadajúci našli pozostatky stredovekého opevneného osídlenia, ale nenašli sa žiadne ďalšie položky týkajúce sa tejto rodiny.

Młotek bojovú sekeru daroval múzeu v meste Ostróda.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62542-wwii-artifacts-buried-milk-cans.html

Obrázok: /scienceinpoland.pap.pl/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_

750×420/public/201805/Zrzut%20ekranu%202018-05-07%20o%2021.43.02.png?itok=yDTv14Vw

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.