Mohla by táto novoobjavená jaskyňa skrývať ďalšie zvitky od Mŕtveho mora?

Archeológovia vykopávajú novú jaskyňu v meste Qumran a dúfajú, že nájdu nové zvitky z Mŕtveho mora.

Zvitky od Mŕtveho mora boli objavené v 12 jaskyniach a pochádzajú z obdobia spred okolo 2000 rokov, pričom pozostávajú z tisícok fragmentov z viac ako 900 rukopisov vrátane mnohých kópií textov z hebrejskej biblie. Zvitky boli napísané v hebrejčine, aramejčine a gréčtine, ale kto ich napísal, tak to ostáva naďalej otázkou diskusie medzi učencami. Mnoho odborníkov verí, že zvitky v Qumrane napísali členovia židovskej asketickej komunity nazývanej  Esejci. Jedenásť zo Zvitkov z jaskýň od Mŕtveho mora bolo objavených v rokoch 1947 až 1956 v blízkosti novoobjavenej jaskyne, ktorá v súčasnosti leží na Západnom brehu, v blízkosti pobrežia Mŕtveho mora.

V roku 2017 archeológovia oznámili objavenie 12.jaskyne, aj keď uviedli, že jaskyňa bola v polovici 20. storočia vyplienená. Vnútri jaskyne objavili len jeden prázdny zvitok spolu s pozostatkami pohárov, tkaniny a koženého pásu, ktoré sa používali na zviazanie a skladovanie zvitkov. Túto správu vydal tím, vedený Orenom Gutfeldom, archeológom Hebrejského Archeologického ústavu Jeruzalemskej univerzity.

Gutfeld a Randall Price z Liberty University v Lynchburgu vo Virgínii teraz vedú archeologický tím, ktorý vykopáva túto novú jaskyňu. 

V roku 2016 úrad the Israel Antiquities Authority oznámil, že uskutočňuje program na nájdenie a vyhĺbenie všetkých neobjavených jaskýň v Judskej púšti. V uplynulých rokoch sa vyskytlo niekoľko prípadov, keď boli zadržaní vykrádači nesúci pozostatky zvitkov.

Zasvätení archeológovia tvrdia, že je možné, že v zatiaľ neobjavených jaskyniach sa nachádzajú ďalšie zvitky. Zvitky boli skrývané v jaskyniach najmä okolo roku 70 (keď Jeruzalem padol do rúk rímskej armády) a medzi rokmi 132 a 136, kedy došlo k neúspešnému povstaniu proti Rímskej ríši.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/61496-dead-sea-scrolls-cave-found.html

livescience.com/56430-photos-dead-sea-scrolls-revealed.html

Obrázok: impactoevangelistico.net/imagenes/upload/octubre2016/manuscritos-20161012181125.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.