Monika Pustajová – …keď pre umenie stačia iba gény

Magazín Magistra História sa dozvedel o Monike Pustajovej prostredníctvom online galérie PaulGallery.sk. Pretože nás práca tejto výtvarničky (pochádzajúcej z krásneho Liptova) naozaj zaujala, rozhodli sme sa predstaviť ju aj naším čitateľom. Okrem maľby obrazov sa venuje tiež tvorbe dekoračných malieb na stenu, ktoré si môžete pozrieť na stránke A ja chcem. Ďalšou umeleckou činnosťou, ktorá ju nadchla, je navrhovanie a dekorovanie interiérov (MON vizual)

Čaro jesene

Nosným pilierom Monikinej práce je dekoračná maľba na stenu, no popritom začala maľovať aj „Nezvyčajné 3D obrazy“. Neštudovala žiadnu umeleckú školu, svoje nadanie zdedila po starom otcovi.

Monika nemá žiadneho obľúbeného umelca, maľuje len tak pre radosť. Pri maľbe svojich obrazov používa techniku maľby na sklo. Vrství viac skiel, ktoré tvoria akúsi kulisu celého obrazu, teda jeho priestor. Nevýhodou tejto techniky je, že na fotkách splynú sklá do jedného celku a nie je možné zachytiť čarovný priestor, ktorý je v jej 3D obrazoch stvárnený.           

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Oáza pokoja

Umelkyňa vyobrazuje najradšej krajinu, prírodu s jej širokým spektrom jesenných farieb, nočnú oblohu, ale zároveň skúša vymýšľať aj niečo nové, ako je napríklad lepenie rôznych drobností na sklá. Najnáročnejšie je podľa nej namaľovať ľudskú tvár, prípadne celú postavu, takže tomuto stvárňovaniu sa radšej vyhýba a prenecháva priestor iným. Veď každý má maľovať práve to, čo ho nadchýna a naplňuje.

Monika maľuje vtedy, keď dostane na maľovanie „chuť“ a najradšej tvorí v pohodlí domova. Maľovanie je pre ňu srdcovou záležitosťou. Neženie sa za dosahovaním úspechov a ocenení, no keď nejaké príde, posúva ju to vpred. Za sebou má čestné uznanie z výstavy neprofesionálnych umelcov Jarný salón 2014 a so svojimi dielami sa participovala aj na výstave v zámku Sloupno v Českej republike.

Vystava_Sloupno
Monika na výstave v Sloupne

Monikiným snom je, aby prezentovala svoju prácu aj na Slovensku, čo bol doteraz trošku problém. Jej dielami sú totiž obrazy, ktoré sú pomerne ťažké. Každý váži približne 13 kg, a tak je obtiažne umiestniť ich na výstave. V galériách zatiaľ nie sú schopní zabezpečiť nejaké zariadenia pre takú záťaž, no Monika sa nevzdáva a verí, že aj na Slovensku raz usporiada výstavu, ktorej sa budete môcť zúčastniť aj vy. Pokiaľ sa vám práca tejto sympatickej umelkyne páči, jej obrazy si môžete objednať aj TU

Aby ste si mohli 3D efekt vychutnať o niečo lepšie, prikladáme tieto animácie: 


Autorka článku: Zuzana Zreláková

Obrázky: archív umelkyne Moniky Pustajovej 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.