Morský netvor vo veľkosti auta terorizoval oceány v období triasu

Nová štúdia tvrdí, že beštia podobná krokodílovi s dĺžkou Volkswagena Beetle terorizovala svoju korisť vo vodách oceánov počas neskorého triasu asi pred 210 miliónmi rokov.

Výskumníci vykopali pozostatky štyroch týchto vyhynutých morských príšer zo skalných svahov rakúskych Álp. Aj keď jednotlivé pozostatky merali až 4 metre, neboli tieto stvorenia, známe ako fytosaury, ešte dospelými jedincami s plnou dĺžkou.  

Vedúci štúdie Richard Butler, profesor paleobiológie na University of Birmingham v Spojenom kráľovstve, sa vyjadril, že podľa analýzy kostí mali fytosaury asi len 8 rokov, keď zomreli a stále aktívne rástli.  

Podobné skameneliny sa nájdu len občas a ťažko sa s nimi pracuje, preto je ozaj skvelé, že tento nový druh sa skúma. Dostal meno Mystriosuchus steinbergeri, pričom druhovým menom sa zložila pocta pre pána Seppa Steinbergera, člena miestneho jaskynného klubu, ktorý tieto skameneliny objavil pri lezení na vzdialenú oblasť rakúskych Álp nazvanú „mŕtve hory“ v roku 1980. Tím z Prírodovedeckého múzea vo Viedni pozostatky vykopal o dva roky neskôr a na ich prepravu z hory, vysokej takmer 2 km, museli použiť vrtuľník.

Múzeum skameneliny očistilo a následne ich vystavilo. Ale keďže špecialistov na fytosaurov je len veľmi málo, trvalo mnoho rokov, kým ich niekto podrobnejšie preštudoval. Nakoniec začal tím britských, francúzskych, rakúskych a švajčiarskych výskumníkov skúmať tieto staré pozostatky až v roku 2013.

Fytosaury vyzerali ako zmes moderného krokodíla, aligátora a gaviála, hoci žili dlho predtým, ako sa tieto druhy vyvinuli a nie sú dokonca ani obzvlášť blízki príbuzní. Ide o dokonalý príklad „evolučnej konvergencie“, kde sa vzdialene príbuzné skupiny žijúce v podobných prostrediach vyvíjajú tak, že vyzerajú podobne.

Fytosaurus je polovodný plaz, ktorého pozostatky sa zvyčajne objavujú v blízkosti sladkovodných jazier a riek. Hoci žili počas raného obdobia dinosaurov, fytosaurus nie je dinosaurom.

Je nepravdepodobné, že by všetky štyri tieto fytosaury zomreli na pevnine a až následne ich odplavilo more. Práve preto si výskumníci myslia, že ide o jasný dôkaz toho, že niektoré fytosaury žili v morskom prostredí.

Tento novo pomenovaný druh, ako aj skameneliny niekoľkých ďalších fytosaurích exemplárov nájdených v priebehu rokov v morských ložiskách naznačujú, že niektoré z týchto zvierat mohli žiť v aj v prostredí so slanou vodou, prípadne ním aspoň prechádzať.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65460-ancient-crocodile-like-animal-discovered.html

Obrázok: scontent-atl3-1.cdninstagram.com/vp/578d397359ed6875ef56b39d1032e3bf/

5D7A0D2D/t51.2885-15/e35/58603058_1287752711380406_3796134358824087979_n.jpg?_nc_ht=scontent-atl3-1.cdninstagram.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.