Mramorové sochy Afrodity odkryté v Petre

petra-aphrodite

Mramorové sochy Afrodity (Venuše) sa našli v meste Petra v Jordánsku. Pochádzajú z 2. storočia.

Dve mramorové sochy predstavujúce Afroditu (Venušu), grécko-rímsku bohyňu lásky, boli nedávno nájdené v starobylom púštnom meste Petra v Jordánsku.

Sochy, ktoré sa datujú do 2. storočia nášho letopočtu, sú takmer nepoškodené a pozoruhodne dobre zachovalé, dokonca so zvyškami po laku, aplikovanom na ne pred niekoľkými storočiami. Objavili ich archeológovia a postgraduálni študenti z USA, ktorí na mieste spolupracujú s Ústavom pre pamiatky z Jordánska.

Výrazné vyrezávanie v rímskom štýle, ktorým sú sochy zdobené, naznačuje spôsoby, ktorými Rím ovplyvnil miestnu kultúru v Petre po tom, čo ju získal spod panovania arabského kráľovstva Nabataea, ktorému Petra patrila až do roku 106.

Petra je rozľahlým mestom, ktoré pokrýva 264 kilometrov štvorcových v južnom Jordánsku, pričom stavby čiastočne voľne stoja a čiastočne sú vytesané do okolitého púštneho podložia. Pred dvetisíc rokmi bola dôležitým miestom v kráľovstve Nabatea, pričom slúžila ako dôležitý koncový bod pozdĺž hlavných obchodných ciest. Najznámejšia je však asi pre svoje nádherné hrobky, chrámy a ďalšie impozantné budovy, aj keď mnoho ľudí si ju spája s myšlienkou, že Petra slúžila ako domnelý úkryt Svätého grálu, čo je myšlienka z filmu  „Indiana Jones a posledná krížová výprava“ z roku 1989.

Archeológovia skúmajú ruiny Petry už od roku 1920, ale podľa archeológa Toma Parkera, vedúceho výkopových prác a objaviteľa sochy, je stále čo objavovať. Tento tím skúma severný hrebeň okolia Petry, ktorý sa nachádza v nepreskúmanej oblasti, kde žili a boli pochovávaní menej privilegovaní obyvatelia mesta.

Neočakávaný objav bohyne

Sochy boli takmer kompletné, so zachovanými hlavami a väčšou časťou z tiel, na základe čoho ich archeológovia identifikovali ako stojacie figúrky bohyne Afrodity. U Rimanov bola známa ako Venuša, ale vo východnej polovici ríše, kde ležala aj Petra, sa častejšie používal grécky ekvivalent jej mena. Jedna z dvoch sôch, kompletná od pása dole, bola stále spojená s podstavcom, na ktorom stál aj amor, vysoký po kolená Afrodity, pričom sa díval práve na bohyňu.

Hoci sochy sa našli v niekoľkých kusoch, ich poškodenie a opotrebenie bolo našťastie len povrchové a prekvapivo ľahké. Grécke a rímske sochy sa zdobili farbou, no tá sa málokedy udrží. Na týchto sochách sú však zreteľné stopy laku.

Objav bol prekvapivý ale preto, že archeológia mali pôvodne podozrenie, že stavba, kde boli objavené sochy bola len nejakou domácou nepodstatnou štruktúrou, ktorá by tak poskytovala indície o nižších triedach mesta. Namiesto toho sa ukázalo, že ide o mestské vily, kompletné aj s vaňovým komplexom, ktorý je ukazovateľom elitného obyvateľstva Petry.  

Podľa Parkera, budova, ktorú archeológovia datovali do prvého storočia nášho letopočtu, slúžila ako úložisko pre sutiny a poškodené stavby po zemetrasení, ktoré zasiahlo Petru v roku 363. Sochy boli napevno zabalené, vďaka čomu sa pravdepodobne zachovali v takom mimoriadnom stave. Mince a hrnčiarske úlomky nájdené v okolí pomohol tímu určiť, kedy sa sochy z druhého storočia dostali do budovy – pravdepodobne neskoro vo štvrtom storočí.

V priebehu posledných troch rokov sa objavili aj početné iné artefakty, ktoré naznačujú, ako vyzerali detaily každodenného života neelitných členov Petry. Tieto archeologické dôkazy môžu poskytnúť cenné kľúče k súčasnosti. My sami sme konečným produktom miliónov rokov evolúcie a tisícok rokov historického vývoja. Táto oblasť sveta – kolíska západnej civilizácie – nás tvarovala, a môže mať veľký vplyv aj na náš dnešný pohľad na svet.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/56100-aphrodite-statue-from-petra.html

Obrázok: mediad.publicbroadcasting.net/p/wunc/files/styles/medium/public/201609/Petra-aphrodite.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.