Mysteriózny Pražský orloj

Hlavné mesto susedného Česka, srdce Európy, architektonický sen na Vltave a zaručene jedno z najúžasnejších miest sveta. Praha, nevyčerpateľná inšpirácia umelcov a tajomné mesto s báječnou atmosférou má určite turistom čo ponúknuť. Stovežatá pamiatku UNESCO sa pýši okrem majestátneho Pražského hradu, Karlovho mosta alebo Vyšehradu tiež Staromestskou vežou, známou aj ako Pražský (alebo Staromestský) orloj. Nájdete ho, ako inak, na Staromestskom námestí. Je súčasťou radnice a postupne doň boli pridané klasické hodiny a nakoniec aj veľký zvon.    

orloj

Táto veža bola prvýkrát písomne spomenutá v roku 1410. Z tohto obdobia pochádza aj prvá časť orloja – mechanický hodinový stroj, ktorý vytvoril hodinár Mikuláš z Kadane. Dnešná podoba orloja bola vytvorená neskôr Jánom HanušomJánom Táborským. Takto sa to aspoň oficiálne uvádza. Okolo orloja je totiž mnoho nevyjasnených skutočností a záhad. Aké posolstvo ukrýva, tak to sa snažil odhaliť napríklad aj reportér Stanislav Motl v dokumentárnom cykle Českej televízie (viď. priložené video). 

Okrem času a dátumu ukazuje orloj tiež polohu Slnka, fázu Mesiaca alebo sviatky kresťanského kalendára. Najzaujímavejšie na celej stavbe je však to, keď ručička na mohutných hodinách odbije celú hodinu. Vtedy začína fascinujúce divadielko. Hlavnými protagonistami sú  apoštoli, ktorí sa za sebou postupne objavujú. Všetko zakončí zvuk zvonu.

Keby nebolo tvrdohlavého pracovníka hodinárskej firmy Hainz, pravdepodobne by sme sa z tejto pamiatky netešili. Práve on zachránil poškodený mechanizmus, ktorý plánovali bezvýhradne vyhodiť po zdrvujúcom požiari spôsobenom Nemcami počas 2. svetovej vojny. Napriek tomu, že firma chcela stroj nahradiť novším modelom, on túto možnosť odmietol a sám ho opravil.

Každý deň sa v okolí orloja premelú stovky výletníkov, ktorí netrpezlivo čakajú na odbitie celej hodiny. Pohľad stojí za to a v blízkosti veže nájdete, okrem iného, aj typické české trhy. Za zmienku stojí tiež povestná „kráska z orloja“. 

_____________

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: kudyznudy.cz, praguecityline.cz

Obrázok: i.ytimg.com/vi/ovbmGuSqMR0/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.