Na najväčšom detskom obetisku na svete objavili pozostatky minimálne 227 zabitých detí

Podľa hlavného archeológa Feren Castilla môžete kopať kdekoľvek…všade sa tam nachádzajú pozostatky detských telíčok.

Tam, kde to archeológovia považujú za najväčšie pohrebisko detských obetí na svete, bolo v masovom hrobe v Peru nájdených najmenej 227 pozostatkov chlapcov a dievčat (vo veku 4 až 14 rokov). Boli pochovaní zhruba pred 600 až 800 rokmi.

V pobrežnej púšti severne od Limy v Peru odhalili archeológovia kostrové pozostatky 227 detí, ktoré boli, ako sa zdá, zabité a pochované pred stovkami rokov ako obrovská rituálna obeť. Podľa vedcov, ktorí sa vykopávaniu tohto miesta venovali viac ako rok, predstavuje tento nález najväčšie pohrebisko detí na Zemi, pričom doteraz objavené telá môžu byť len špičkou príslovečného ľadovca.

Detské telá, pravdepodobne pochované pred 600 až 800 rokmi, sa našli v terajšom meste Huanchaco v Peru, ktoré bolo kedysi prístavom uprednostňovaným predkolumbijskou kultúrou Chimú – spoločnosťou, ktorá vznikla okolo roku 900 a prekvitala pozdĺž severného pobrežia Peru až do doby, kedy si ich okolo r. 1475 podmanili Inkovia.

Podľa Castilla toto miesto pripomína pohrebiská, kde k pobrežiu pochodovali veľké skupiny detí, následne boli jedno po druhom bodnuté do hrude a pochované v hromadnom hrobe. Deti v Huanchaco mali podľa archeológov 4 až 14 rokov, keď zomreli. Na niektorých telách sa stále nachádzali kúsky kože a vlasov.

Vzhľadom na polohu pohrebiska a získané dôkazy, že boli telá pochované počas vlhkého počasia, je podľa Castilla pravdepodobné, že deti boli zabité ako obete bohom, ktorí ovládali fenomén El Niño, polročný klimatický cyklus, ktorý môže v Južnej Amerike vyústiť až do kataklizmatických búrok a hurikánov.

Podobné obete motivované počasím sa pravdepodobne nachádzajú aj na neďalekom pohrebisku Huimchaquito v Chimú, kde boli v roku 2018 objavené pozostatky 140 detí. Tieto deti, ktoré zomreli vo veku 5 až 14 rokov, boli nájdené s otvorenými hrudníkmi, pričom v niektorých prípadoch boli vyňaté aj ich srdcia. V okolí našli vedci aj zvyšky 200 usmrtených lám. V čase objavu bolo práve toto miesto považované za najväčšie detské obetné pohrebisko na svete.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/worlds-largest-child-burial-site-chimu-peru.html

Obrázok: ansa.it/webimages/img_700/2018/6/14/13bde12aade1a74499b75db52a23c152.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.