Na Novom Zélande objavili starovekého obrieho tučniaka Crossvallia waiparensis

Áno, je to pravda, na Novom Zélande boli objavené fosílne kosti tučniaka obrieho, ktorý žil počas obdobia paleocénu (pred 66 až 56 miliónmi rokov).

Staroveký tučniak sa volá Crossvallia waiparensis a vysoký bol asi 1,6 m, o niečo vyšší ako dnešný tučniak obrí (cisársky) so svojimi 1,2 metrami. Hmotnostne sa pohyboval medzi 70 až 80 kg.

Jeho kosti nôh a ramenné kosti boli objavené amatérskym paleontológom Leigh Loveom na fosílnom mieste Waipara Greensand v roku 2018.

Gerald Mayr z Prírodovedného múzea v Senckenbergu a jeho kolegovia analyzovali kosti, pričom dospeli k záveru, že patria k predtým neznámym druhom tučniakov.

Najbližším známym príbuzným by mal byť druh paleocénu Crossvallia unienwillia , ktorý bol identifikovaný z fosílnych čiastkových skeletov nájdených v Cross Cross v Antarktíde v roku 2000.

„Nálezy príbuzných vtákov na Novom Zélande a v Antarktíde poukazujú na naše úzke spojenie s ľadovým kontinentom,“ uviedol Dr. Paul Scofield, paleontológ v múzeu Canterbury.

„V čase druhov Crossvallia boli Nový Zéland a Antarktída úplne iné. Antarktída bola pokrytá lesom a v oboch častiach bolo oveľa teplejšie podnebie.“

Kosti nôh tučniakov Crossvallia naznačujú, že nohy zohrávali pri plávaní väčšiu úlohu ako nohy moderných tučniakov, alebo že sa ešte neprispôsobili vzpriamene ako moderné tučniaky.

Crossvallia waiparensis je piaty staroveký druh tučniaka opísaný z fosílií odkrytých v lokalite Waipara Greensand.

„Waipara Greensand je pravdepodobne najvýznamnejším miestom na svete pre fosílne tučniaky z obdobia paleocénu,“ uviedol Dr. Mayr.

„Skameneliny, ktoré sa tu objavili, nám objasnili vývoj tučniaka oveľa jasnejšie.“

„Je tu ešte čo odkrývať. Stále čakáme na ďalšie fosílie, o ktorých si myslíme, že predstavujú nové druhy.“

„Objav druhého veľkého tučniaka z epochy paleocénu je ďalším dôkazom toho, že tučniaci boli naozaj obrovskí,“ uviedla Dr. Vanesa De Pietri, z múzea Canterbury.

„Ďalej to posilňuje našu teóriu, že tučniaci dosiahli svoju výšku veľmi skoro vo svojom vývoji.“

Text bol pôvodne zverejnený v Alcheringa: Australasian Journal of paleontológie .

__________

Zdroj: sci-news.com/paleontology/crossvallia-waiparensis-07495.html

Obrázok: dw.com/image/50016731_303.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.