Nacistické ženy – sadistické beštie (3. diel)

binzV seriáli Nacistické ženy – sadistické beštie (1. diel, 2. diel) prinášame príbehy žien, ktorým by krutosť a nasadenie, s akými sa chopili svojej práce, mohli závidieť aj ich mužské náprotivky. Jednou z takých bola aj Dorothea Binz, ktorá bola nemilosrdnou dozorkyňou a zároveň „vychovávateľkou“ nových dozorkýň.

Dorothea Binz sa narodila 16. 3. 1920 vo Försterei Dusterlake. Po skončení školskej dochádzky (v 15 rokoch) sa zamestnala ako slúžka. Túto profesiu vyslovene neznášala, a tak si podala prihlášku do SS. 1. 9. 1939 ju poslali do Ravensbrücku, kde prešla výcvikom na dozorkyňu a zároveň sa tu z nej stala jedna z najkrutejších žien, ktoré sú spájané s koncentračnými tábormi. Mladá Dorothea Binz v Ravensbrücku bila, udierala, kopala, strieľala, bičovala a zneužívala väzenkyne. Dá sa povedať, že to robila neprestajne. Svedkovia hovorili, že keď sa objavila na Appellplatzi, nastalo ticho. Údajne nosievala bič a vodila so sebou nemeckého ovčiaka. Dorothea mala v koncentračnom tábore priateľa Edmunda Bräuninga, člena SS, s ktorým si často robili romantické prechádzky po tábore, pri ktorých sa zabávali bičovaním väzenkýň. Žili spolu mimo tábora, a to do konca roka 1944, kedy bol Bräuning prevelený do Koncentračného tábora Buchenwald.

V koncentračnom tábore pracovala na rôznych pozíciách a v auguste 1943 ju povýšili na zástupkyňu vedúcej dozorkýň. Ako členka velenia medzi rokmi 1943 a 1945 riadila tréningy budúcich dozorkýň a starala sa o to, aby jej študentky zvládli aj tie najprešpekulovanejšie spôsoby, ako väzňov trápiť a mučiť. Jeden väzeň, čo prežil tábor spomínal, ako Nemci priviezli do tábora skupinu 50 žien, ktoré mali podstúpiť tréning. Tieto ženy potom vzali medzi väzňov a dostali rozkaz zbiť niektorého z nich. Z 50 žien sa na dôvod opýtali len tri  a jedna odmietla (túto ženu následne uväznili).

Dorotheinu nemilosrdnú povahu najlepšie vykreslí príbeh, ako raz mimo tábora stretla pracovné komando. Keď spozorovala ženu, ktorá nepracovala dosť pilne, pristúpila k nej, zrazila ju na zem, schmatla krompáč a úbohú ženu ním dosekala. V bití pokračovala, kým z tela neostala doslova krvavá kopa. Keď s masakrom skončila, očistila si svoje topánky suchou časťou sukne svojej obete. Potom, akoby sa nič nestalo, pokračovala vo svojej ceste do Ravensbrücku.

Dorothea Binz utiekla z Ravensbrücku v marci 1945, no už 13. 5. 1945 ju Briti v Hamburgu chytili a uväznili. Súdili ju spolu s ďalšími členmi SS. Usvedčili ju a odsúdili na smrť obesením. Trest bol vykonaný vo väznici Hameln 2. 5. 1947.

__________________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

theholocaustthroughtheireyes.weebly.com/dorothea-binz.html

listverse.com/2012/10/30/10-female-concentration-camp-guards/

Obrázok: rowdiva.com/Binz.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.