Nacistický chrám skazy

Záľuba nacistov v okultizme a mystike patrí v súčasnosti medzi veľmi horúce témy. Zaoberajú sa ňou mnohé články aj dokumentárne filmy (či už konšpiračné alebo serióznejšie). Jedným z dokumentov, ktoré o tom pojednávajú, je aj americký film Nacistický chrám zkázy (originálny názov Nazi Temple of Doom).

kotol

Hlavným obsahom daného filmu je pátranie po pôvode záhadného  artefaktu, ktorým bol Chiemský kotol. Ten bol nájdený v bavorskom Chiemskom jazere v roku 2001. Bol celý zo zlata a vážil viac než 10 kg. Nachádzali sa na ňom keltské motívy. Nález bol celosvetovou senzáciou. Neskôr však zmizol zo sveta a nikto nevie, čo sa s ním stalo.

Tvorcovia postupne odhalia jeho tajomstvá – ohľadom jeho vzniku, ale hlavne jeho spojenie s tajomným hradom vo Wewelsburgu – akýmsi duchovným centrom jednotiek SS, čiže nacistickým chrámom skazy. Vo svojej dobe patril medzi najväčšie nemecké stavby.

Spomínaný artefakt je krásnou ukážkou nacistickej pseudovedy a ohýbania histórie, aby slúžila ich ideológii.

Je pravda, že tento dokument je krátky – má niečo cez 44 minút. Pokiaľ vás ale zajímajú dejiny 20. storočia, resp. historické udalosti s nádychom mystiky, tak si ho určite pozrite.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: 2.bp.blogspot.com/-mVnUXrFHMLY/VL7hKBNND_I/AAAAAAAA0S8/mFftQMgD39A/s1600/Nazi-Temple-of-Doom-7.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.