Najdrahší obraz na svete, ktorý údajne namaľoval Da Vinci, by sa mohol objaviť v Louvri

V roku 2017 sa „Salvator Mundi“, pravdeodobne od Leonarda da Vinci, predal za 450 miliónov dolárov.

Najdrahší obraz na svete, ktorý mohol alebo aj nemusel namaľovať Leonardo da Vinci, sa môže, ale nemusí, objaviť na novej výstave v parížskom Louvre. Obraz s názvom „Salvator Mundi“ zobrazuje Ježiša, ktorý v jednej ruke drží priehľadnú zemeguľu a druhou rukou ukazuje požehnanie. V roku 2017 sa toto umelecké dielo predalo za 450 miliónov dolárov v aukčnom dome Christie´s nezverejnenému kupujúcemu.

Miesto pobytu tohto obrazu však nie je od ukončenia aukcie známe. The Wall Street Journal spočiatku informoval, že obraz kúpil saudský princ Badr bin Abdullah pre saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana, no potom minister kultúry Spojených arabských emirátov oznámil, že obraz „Salvator Mundi“ vlastní ich krajina a že ho v septembri 2018 predstavia v Louvre Abu Dhabi. Nikdy sa to však nestalo.

Prominentný predajca umeleckých diel Kenny Schachter, citujúc dva zdroje zapojené do predaja tohto obrazu, povedal agentúre AFP, že maľba sa nachádza na jachte bin Salmana s menom Serene.

Aby toho nebolo málo, tajomstvo momentálneho umiestnenia obrazu je podobne zaujímavé a „tajné“, ako aj nejasnosti okolo jeho pôvodcu. Vo svete umenia sa diskutuje o tom, či da Vinci skutočne namaľoval „Salvatora Mundiho“, alebo či ho skôr nevytvoril jeden z jeho učňov. Tí, ktorí tvrdia, že to nie je obraz da Vinciho, poznamenávajú, že jeden z Ježišových prstov je zle namaľovaný a že obraz nie je spomínaný v žiadnej korešpondencii da Vinciho.

Parížsky Louvre požiadal Abu Dhabi, aby múzeu zapožičali tento obraz na pripravovanú výstavu diel da Vinciho, avšak odpovede sa doteraz nedočkali. Vzhľadom na utajovanie umiestnenia obrazu je nepravdepodobné, ale nie nemožné, aby sa „Salvator Mundi“ zúčastnil nadchádzajúcej výstavy da Vinciho diel v Louvri.

________________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/worlds-most-expensive-painting-may-may-not-louvre.html

Obrázok: rynekisztuka.pl/wp-content/uploads/2017/11/800px-leonardo_da_

vinci_or_boltraffio_attrib_salvator_mundi_circa_1500.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.