Najkrajšie ľúbostné príbehy histórie

Láska je ako bezodná studnica, čerpajú z nej básnici, filmári i maliari. Tie najkrajšie príbehy však píše neraz sám život. Po láske prahneme mi všetci, pretože ide o pocit tak krásny ako letné nebo, prirodzene, pokiaľ je opätovaná. V opačnom prípade dokáže raniť tým najsilnejším kalibrom. Magistra História Vám dnes ponúka tie najkrajšie ľúbostné príbehy, ktoré sú atraktívne už niekoľko storočí. 

Paris a Helena

Príbeh hovorí o legendárnej bitke kvôli láske k najkrajšej žene sveta. Helena, napriek tomu, že žila v manželstve so spartským kráľom Meneláom, sa bláznivo zamilovala do Parida, krásneho trójskeho princa. Milenci spolu utiekli do Tróje, kde im Paridov otec poskytol útočisko. Meneláov krutý brat Agamemnon chcel Helenu priviesť naspäť, preto prišiel s vycvičenou armádou až k opevnenému mestu. Po 10 rokoch Gréci nakoniec do mesta vstúpili pomocou známeho trójskeho koňa a začala bitka, ktorá rozhodla o osude oboch impérií.

Tristan a Izolda

Tento milostný príbeh bol silne propagovaný už v 12. storočí vo Francúzsku. Mnohí veria, že sa naozaj odohral. 

Podľa prastarej keltskej legendy bol Tristan kráľovským synom. Napriek tomu, že chvíľu po narodení osirel, bol vychovaný ako rytier, ktorý vyrástol v krásneho a čestného muža. Usadil sa na dvore svojho strýka, lorda Marca, a pomohol mu zvíťaziť nad mnohými nepriateľmi. Keď sa mal potom lord Marco stať kráľom, musel splniť niekoľko požiadaviek.

Jeho vyvolenou sa stala krásna Izolda. Novomanželský nápoj lásky však nešťastnou náhodou vypila nevesta s Tristanom. Napriek tomu, že sa obaja do seba zamilovali, Izolda si splnila svoju povinnosť a vydala sa za Marca. Milenci sa tajne schádzali aj naďalej, ale boli pristihnutí. Tristan musel odísť zo zeme. V najväčšom zúfalstve sa rozhodol zradiť priateľstvo Marca a nechal pre Izoldu vyslať loď.

Rómeo a Júlia

Pravdepodobne najslávnejší milostný príbeh všetkých čias bol napísaný slávnym anglickým básnikom a dramatikom Williamom Shakespearom koncom 16. storočia. Príbeh odhaľuje zásadný vplyv dávnych tragických milostných príbehov, predovšetkým rímsky love story Pyrama a Thisbe, ktorých rodiny medzi sebou navzájom pohŕdali a snažili sa milencom zabrániť, aby boli spolu. Romeo spácha samovraždu takpovediac zbytočne, pretože je presvedčený o Júliinej smrti. Keď sa to Júlia dozvie, tak sa prebodne dýkou. Po smrti Romea aj Júlie sa rodiny Montekovcov a Kapuletovcov pomeria.

Bonnie a Clyde

Bonnie a Clyde boli brutálni vrahovia v 30. rokov minulého storočia, ktorí bojovali proti existujúcemu spoločenskému radu a americkému vládnemu systému. Boli ľahkomyseľní, možno až detinskí, rozhodne však obdarení veľkým osobným kúzlom. Zabíjali akoby neúmyselne a neradi. Ona sa rozhodla pripojiť k nemu a zostať s ním až do samého konca. Bohužiaľ, obidvaja boli prepadnutí a zabití políciou v Bienville Parish (Louisiana) v roku 1934. Pár chcel byť pochovaný spolu, ale ich rodina to nedovolila.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: listverse.com

Obrázky: elhombre.com.br, deconstructing40.blogspot.de, inspirationaldream.wordpress.com, biography.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.