Najstarší odkaz vo fľaši má 108 rokov

Odkaz bol hodený do mora v Spojenom kráľovstve v novembri 1906, no more ho vyplavilo na nemeckom ostrove Amrum až 17. apríla 2015. V tomto roku bola táto správa uznaná aj Guinnessovou knihou rekordov za najstaršiu správu vo fľaši, ktorá sa kedy našla.

Najstarší odkaz vo fľaši

Najstaršia správa vo fľaši bola vhodená do Severného mora v roku 1906.

Na mori tak strávila 108 rokov, 4 mesiace a 18 dní.

Ako jednu z viac ako 1000 fliaš ju hodil do Severného mora morský biológ George Parker, ktorý bol účastníkom výskumného projektu, zaoberajúceho sa výskumom oceánskych prúdov. Viac ako sto rokov neskôr sa pohľadnica vo fľaši vyplavila.

Nemecká žena objavila fľašu pri návšteve Amrumu, jedného z nemeckých severných ostrovov. Pohľadnica vnútri sľubovala odmenu vo výške 1 šiling (bývalá mena v hodnote 12 pencí) za vyplnenie informácií a vrátenie pohľadnice odosielateľovi. Odmena sa mala vyplatiť poštou.

Fľaše sa údajne vrátili v počte predstavujúcom cca 55 % z odoslaných fliaš, pričom veľkú časť doniesli či poslali práve rybári motivovaní odmenou. Morský biológ bol tak schopný preukázať, že v Severnom mori hlbinný prúd tečie od východu na západ.

Správy vo fľaši a ich následne odtajnené odkazy zaujímali ľudí už od nepamäti. Fascinovali verejnosť aj výskumníkov.

V skutočnosti sa ich existencia dlho spájala len s romantickými príbehmi. V roku 2014 objavili fľašu obsahujúcu správu, ktorú napísal mladý nemecký muž počas výletu do prírody 17. mája 1913. Po dôkladnom skúmaní boli vedci schopní lokalizovať jeho vnučku a dať jej odkaz od dedka, ktorého nikdy nestretla.

Ďalší vzácny nález odkazu vo fľaši sa vynoril na mori pod skalným previsom v kanadskej Arktíde. V roku 1959 ho tam zanechal vedec, ktorý skúmal ľadovce, a o 54 rokov neskôr ho objavil iný vedec. Walkerova správa bola pôsobivá aj preto, že počas expedície prekonal mŕtvicu a zakrátko potom zomrel. Vincent F. Warwick, objaviteľ správy a riaditeľ Centra pre severné štúdie Laval Univerzity v Kanade, bol unesený tým, že čítal pravdepodobne posledné slová, ktoré spomínaný vedec počas svojho života zapísal.

Niektoré správy sú roky unášané morskými prúdmi (prípadne niekde pochované), ale objavilo sa aj niekoľko modernejších správ vo fľašiach. Napríklad v roku 2011 sa na austrálskej pláži objavila správa, ktorú hodil do mora počas plavby loďou vo februári 1997 profesor George Tereshkovič, a to v mieste vzdialenom 9,600 kilometrov od miesta objavu. Do fľaše vložil len napísaný odkaz so svojou vizitkou a hodil to do oceánu. Jeho manželka si dokonca myslela, že trpí morskou chorobou, keď má také čudné nápady.

Každá správa vo fľaši má svoj vlastný príbeh, ktorý potrebuje vypovedať, a to tak o desať, ako o sto rokov.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/54503-oldest-message-in-a-bottle-found.html

Obrázok: images.mentalfloss.com/sites/default/files/styles/article_640x430/public/oldestmessage.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.