Najstarší známy dôkaz používania tabaku v Severnej Amerike sa našiel v loveckom tábore z doby ľadovej

V americkom Utahu bol nájdený lovecký tábor z doby ľadovej plný vtáčích kostí a tabaku. Je to doteraz najstarší známy dôkaz užívania tabaku.

Objav sa nachádza v odľahlej púšti severozápadného Utahu v USA, kde archeológovia odkrývajú zvyšky miesta z doby ľadovej. Nálezisko bolo skryté len niekoľko centimetrov pod povrchom. Počas vykopávok vedci objavili táborisko používané pravekými lovcami a zberačmi pred 12 300 rokmi.

Miesto vydalo rôzne artefakty, vrátane obhorených pozostatkov starobylého krbu, jemne opracovaných kopijí a zbierky tabakových semien. Jedná sa o najstarší známy dôkaz používania tabaku v Severnej Amerike. Najzaujímavejšia časť objavu je, že neexistuje žiadny priamy dôkaz toho, že ľudia používali tabak čo i len pred 3000 rokmi, ale tento výskum preukázal jeho použitie pred viac ako 12 000 rokmi.

indiani

Po prvom týždni vykopávok našli archeológovia zbierku viac ako 60 položiek. Okrem hrotov kopijí a semien (oštep dlhý 8 až 10 cm, ktorý sa používal na lov vtákov) odkryli archeológovia aj mnoho zvyškov kameňov, ktoré sa používali v priebehu procesu výroby nástrojov. Kosti husí a kačíc umožnili určiť pravdepodobné zloženie jedálneho lístka lovcov v dobe ľadovej.

Kačky patrili do bežného jedálnička ľudí, ktorí pracovali a žili v mokradiach. Významné je aj nájdenie sady nástrojov, používanej na lov divokej zveri, ktorá sa našla hneď vedľa krbu. 

V roku 2015 nahlásili z násleziska aj 1000 veľkých kamenných opracovaných častí. Oblasť obsahovala aj stopy mamutích zvyškov, čo poskytuje prvý dôkaz o love mamutov v tejto oblasti. Tu objavené nástroje sa taktiež datujú do doby ľadovej, kedy sa teplota pohybovala v rozmedzí 10 až 15 stupňov chladnejšom ako je teraz. Výskum v púšti v Utahu bude pravdaže aj naďalej pokračovať.

Avšak, najdôležitejšia časť objavu je dôkaz používania tabaku už v tomto historickom období. Výskumníci sa snažia preskúmať históriu užívania drog v mnohých častiach sveta. 

Neandertálci si „fičali na speede“ už pred 60.000 rokmi, paleolit poskytoval psilocybín alebo hubu Amanita muscaria, alkohol sa podával pri rôznych náboženských obradoch po celom svete. Nová výskumná správa o užívaní rôznych druhov dopingu počas desaťročí archeologických nálezov odkrýva užívanie psychoaktívnych látok a iných skutočností. Skúma taktiež vzťah medzi náboženstvom a halucinogénmi, stimulantmi, alkoholickými nápojmi a ďalšími látkami. Zmenené stavy vedomia boli takmer všadeprítomné v spoločnostiach celej prehistórie a histórie. Antropológ, ktorý študoval 488 ľudských spoločností, vydal referát v roku 1973, ktorý hovoril, že 437 alebo 90 % z nich údajne začlenili zmenené stavy vedomia do základných systémov svojej viery.

Ľudia užívali ópium v podobe maku v západnom Stredomorí už pred 8000 rokmi, mierne stimulačné listy koky na čaj a žuvanie v Južnej Amerike už najmenej 6000 rokov pred naším letopočtom, konope (marihuanu) v strednej Ázii pred 7000 rokmi a halucinogénny baklažán na celom svete už pred 5000 rokmi. Tabak sa v Novom svete objavil pred 4000 rokmi, halucinogénny šnupavý tabak yopo z Nového sveta pred viac ako 4000 rokmi a halucinogénne huby sa užívali na rôznych miestach a v rôznych časoch po celom svete.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojancient-origins.net/news-history-archaeology/oldest-known-evidence-tobacco-use-

north-america-found-ice-age-hunting-camp-020922

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/storyteller.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.