Najstaršia perla sveta bola objavená na ostrove v Perzskom zálive

Perla má približne 8000 rokov a pochádza z obdobia neolitu.

Archeológovia tvrdia, že objavili najstaršiu prírodnú perlu na svete, a to na ostrove Marawah pri pobreží Abú Dabí. Perla má asi 8000 rokov a vznikla v období neolitu, teda v poslednej fáze doby kamennej.

Tento staroveký klenot, nazývaný Perlou Abu Dhabi, je jemne ružovej farby s dĺžkou asi 0,3 centimetra. Bola nájdená v neolitickej vrstve z obdobia rokov 5800 až 5600 pnl., čím sa stala najstaršou na svete. Toto vyjadrenie podalo Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu v Abú Dabí.

Abdulla Khalfan Al-Kaabi, riaditeľka oddelenia archeologického prieskumu na Ministerstve kultúry a cestovného ruchu v Abú Dabí sa oficiálne vyjadrila, že prítomnosť perál na archeologických náleziskách je dôkazom toho, že obchod s perlami existoval minimálne od obdobia neolitu.

Uviedla tiež, že keď sa bližšie pozrieme na historické zdroje, objavíme viac než len jeden náznak toho, že Abú Dabí bolo považované za jedno z hlavných centier obchodu s perlami. Perly sa mohli nosiť ako šperky alebo sa s nimi obchodovalo a vymieňali sa za tovar s inými civilizáciami. Tak sa, napríklad, získavala keramika z Mezopotámie.

Perla Abu Dhabi má jemnú ružovú farbu a dĺžku asi 0,3 cm.

Nálezisko tejto perly je neolitické miesto, tvorené zosunutými kamennými štruktúrami, ktoré bolo prvýkrát objavené v roku 1992, pričom sa tam našlo veľa artefaktov, vrátane kamenných hrotov, korálikov či keramiky. Ba čo viac, keďže sa nálezisko nachádza na ostrove, mnoho nájdených artefaktov (ako kosti rýb, korytnačiek, delfínov, dugongov či ustrice) sa týka práve mora. Podľa Al-Kaabi boli ľudia v tomto období s morom veľmi dobre oboznámení a považovali ho za hlavnú súčasť svojho každodenného života.

Dokonca aj o storočia neskôr si v tejto oblasti potápanie sa za perlami udržalo výsadné postavenie a podľa vyhlásenia ministerstva bolo dôležitou hnacou silou hospodárstva Spojených arabských emirátov až do 30. rokov 20. storočia.

Perla Abu Dhabi bude prvýkrát predstavená na pripravovanej výstave s názvom „10000 rokov luxusu“ v Louvre Abu Dhabi.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/worlds-oldest-pearl-discovered-marawah-island.html

Obrázok: russianemirates.com/assets/thumbnails/e0/e0d7b3bcdedf5887f8d94d6cb8e33b9e.jpg.webp

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.