Najväčší lietajúci obor v histórií

Vedci z múzea v americkom Greenwichi po troch desiatkach rokov zistili, komu patrí stará skamenelina z ich depozitára. Fosíliu priradili k druhu Pelagornis Sanders. Bol to vôbec najväčší vták, ktorý kedy dokázal lietať. Aby sa mu to podarilo, musel sa rozbehnúť z kopca.

Pri stavbe nového letiskového terminálu v Južnej Karolíne robotníci pred viac ako 30-timi rokmi objavili vtáčiu fosíliu neznámeho druhu. Až teraz sa ju podarilo priradiť k druhu Pelagornis Sanders – najväčšiemu lietajúcemu vtákovi, ktorý kedy žil. Pomenovaný je po jeho objaviteľovi Albertovi Sandersovi, bývalom správcovi greenwichského múzea. Práve on sem kedysi skamenelinu doniesol.

Experti si dlho lámali hlavu nad tým, ako obrí vták vôbec dokázal lietať. Rozpätie jeho krídel sa pohybovalo medzi šiestimi až siedmimi metrami. Najväčší v súčasnosti žijúci vták sveta, albatros kráľovský, má pritom rozpätie krídel približne o polovicu menšie.

Tento vták žil pred 25-28 miliónmi rokov. „Počas tejto doby boli globálne teploty podstatne vyššie ako sú dnes a hladina mora bola vyššia, pretože na póloch bolo menej ľadu,“ povedal autor štúdie – Ksepka.

Najpravdepodobnejším zdrojom potravy pre týchto vtákov boli ryby a kalmáre v blízkosti povrchu vody.

Správca múzea Daniel Ksepka vypočítal rozmery pre tento druh pomocou porovnania dĺžok pier a kostí dnešných vtákov. K potvrdeniu, že mohol Pelagornis Sanders skutočne lietať, využil počítačovú simuláciu. Vedci odhadujú, že vták vážil 21,9 až 40,1 kg.

Budúci výskum pomôže analyzovať, ako títo vtáci vzlietli, pristáli, alebo ako boli obratní vo vzduchu.

Charleston, kde bol tento vták nájdený, je nádherné mesto, ktoré bolo vtedy úplne pod vodou.“ Je to prístavné mesto nachádzajúce sa v americkom štáte Južná Karolína a zároveň krajské mesto oblasti Charleston County, kde žije okolo 120-tisíc obyvateľov. Na ďalšie výsledky ohľadom skúmania tohto obrieho krásavca si budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať, no už dnes môžeme s určitosťou tvrdiť, že sa nepodobal ničomu živému, čo môžeme dnes vidieť na našej oblohe. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj a obrázok: livescience.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.