Najväčšie tajomstvá histórie

Mnohé záhady sa nám nepodarí asi nikdy rozlúsknuť, no práve preto nás neprestávajú fascinovať. Pozývame Vás na prehliadku niekoľkých z tých najzaujímavejších v celej histórií ľudstva. Nech sa páči, pozerajte a objavujte spolu s nami to, čo už celé stáročia či tisícročia nedá spávať odbornej, ale ani laickej verejnosti. 

Rongorongo

Toto tajomstvo Veľkonočného ostrova nebolo nikdy rozlúštené. Ide o hieroglyfické písmo, s ktorým si lámu hlavy vedci už od 19. storočia. Väčšina z týchto hieroglyfov je vytesaná na drevených tabuľkách, ktoré mal vo svojom dome každý obyvateľ Veľkonočného ostrova. Tieto doštičky boli spálené po tom, čo na ostrov dorazili kresťanskí misionári a vyhlásili to za „diablovo dielo“. Aj napriek tomu sa však odvážnym domorodcom podarilo niekoľko z nich zachrániť. V súčasnosti ale nikto netuší, čím boli tieto doštičky také vzácne. 

Stratené mesto pri Helike

Od roku 1988 sa snažia archeológovia nájsť mesto, po ktorom sa akoby zľahla zem. Do roku 1861 nik ani len netušil, že nejaké také mesto jestvovalo, až kým sa nenašla tajomná minca s podobizňou Poseidona – boha morí. O stratenom meste hovorí aj grécky spisovateľ Pausanius. Ten opísal tragédiu, pri ktorej z mesta utiekli všetky zvieratá a následne sa zatriasla zem. Celé mesto bolo zničené a tých, ktorí sa dokázali vyhrabať z trosiek, zahubila vlna Cunami. Vedci sa domnievajú, že práve toto mesto môže byť bájna Atlantída.

Telá z močarísk

Stovky tiel s neznámym pôvodom pochovaných v močiaroch. To je realita močarín severnej Európy. Takmer neporušené telá s kožou a nerozloženými orgánmi tam ležali vyše dve tisícky rokov. Vedci odhadujú, že môžu pochádzať z obdobia 400 rokov pred Kristom. Mnohí archeológovia zaznamenali na telách známky mučenia a mnoho z nich prišlo k drsnej teórii – telá mohli byť obete rituálnych vrážd.

Pád Minojskej ríše

Pád Minojskej ríše patrí určite k najväčším záhadám sveta. Vedci nevedia prísť na to, čo presne zničilo túto civilizáciu žijúcu na Kréte, ktorá za sebou zanechala mnoho krásnych pamiatok. Podľa niektorých odborníkov zatriasol pred tromi a pol tisíckami rokov životom na Kréte výbuch sopky zo susedného ostrova.  Zaujímavé však je, že v rokoch 1450 – 1400 pred Kristom už zničené mesto nikto neopravil. Je možné, že v krajine spustošenej sopečnou činnosťou vypukol hladomor, vzbury a nasledoval prevrat systému.

Megality v Karnaku

Stonehenge nie je jediná stavba vytvorená starými civilizáciami z obrovských kameňov. Francúzsko sa môže pýšiť s viac než 3000 megalitickými kameňmi, ktoré sú usporiadané v dokonalej dvanásť kilometrovej línii. Hovorí sa, že je to skamenená rímska légia, ktorú zaklial čarodejník Merlin. O niečo reálnejšia je však teória, že ide o akési náhrobné kamene – sídla duší mŕtvych.

Kto to bol Robin Hood?

Veľký anglický hrdina Robin Hood. Pozná ho zrejme každý a to z príbehov, knižiek či filmov. Otázka ale je, kto vlastne bol skutočný Robin Hood? Na odpoveď nevedia prísť odborníci už veľmi veľa rokov. Medzi možných Robinov Hoodov patrí utečenec z Yorkshiru menom Robert Hod. Taktiež to mohol byť Robert Hood z Wakefieldu. Ani toto tajomstvo zrejme nebude tak skoro odhalené…

Stratená rímska légia

Generál Crassus bol porazený pri bitke s nasledovníkmi starých Peržanov. Skupinka porazených rímskych legionárov sa vydala na pochod. Hovorí sa, že putovali sedemnásť rokov, kým prišli ku hraniciam Číny. Ban Gu, prvý čínsky historik, opisuje stret s cudzou armádou, ktorá bojovala v podobnej formácií, akú využívali Rimania. Jeden z oxfordských historikov si myslí, že táto légia založila mestečko Liqian pri púšti Gobi. Liqian totižto v preklade znamená Rím. Či naozaj šlo o Rimanov môžu zistiť až testy DNA.

Rukopis Voynicha  

Voynichov rukopis je najzáhadnejšia kniha na svete, pretože sa ju dosiaľ nepodarilo rozlúštiť. Táto asi 600 rokov stará kniha bola objavená v knižnici v Ríme. Ide o 240 strán textu, kde nie je známy autor, obsah a ani jazyk, ktorým bol napísaný. Tento text skúmalo už mnoho kryptografov, no bez nejakého pokroku. Rukopis, ktorý sa skladá z textu a ilustrácii zostáva zahalený tajomstvom. 

Tarimské múmie

Počas vykopávok v povodí rieky Tarim prekvapil archeológov nález viac než 100 mumifikovaných mŕtvol, ktoré u nich črtami tváre spôsobili značné rozpaky. Na oblasť v Ázii boli mimoriadne netradičné. Nájsť v Číne múmie s blond vlasmi a dlhým nosom je naozaj tajomné a európsky pôvod potvrdili aj testy DNA. Otázka je, ako sa tam títo ľudia dostali…

Zmiznutie civilizácie z údolia rieky Indus

Posledné tajomstvo v histórii ľudstva, na ktoré chceme dnes poukázať, sa viaže ku civilizácii, ktorá žila pozdĺž rieky Indus a oblasti Pandžábu v rokoch 1600 – 1900 pred Kristom. Vyše 5 miliónov ľudí žilo v mestách, ktoré sa vyznačovali zaujímavou kultúru. Budovali kanalizácie, odvodňovanie a využívali technológiu mestského plánovania. Presne merali dĺžku, čas a hmotnosť. Dodnes sa nevie, či im vládli králi alebo kňazi, ale predpokladá sa, že väčšina obyvateľov boli remeselníci a obchodníci. Ďalším zaujímavým detailom je, že tu nenašli žiadne známky otroctva, armády či akýchkoľvek konfliktov. Až do samého konca šlo zrejme o dokonale čisté mesto.

Autor: Dávid Baránek

Zdroj: livescience.com

Obrázky: jstribal.com, popular-archaeology.com, livescience.com, history-by-kyle.blogspot.de, wondermondo.com, complex.com, vipfanauctions.com, world-mysteries.com, evilsunday.com, archaeology.knoji.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.