Nález v baniach kráľa Šalamúna: pozostatky starovekej tehotnej ženy

Na tejto fotografii môžete vidieť pozostatky plodových kostí v panve tehotnej ženy. Bola v prvom trimestri, keď zomrela.

Kostra tehotnej ženy, ktorá má odhadom okolo 3200 rokov, bola nájdená v blízkosti chrámu venovaného egyptskej bohyni Hathor, a to na mieste, ktoré bolo kedysi nazývané bane kráľa Šalamúna.

Nachádzajú sa v doline Timna v Izraeli, pričom ich aj starí Egypťania v regióne používali na ťažbu medi. Zo začiatku archeológovia a prieskumníci verili, že starý izraelský vládca, kráľ Šalamún, ovládal doliny Timna. Mnohí učenci sa však domnievajú, že toto tvrdenie je nepravdepodobné.

Archeológovia objavili kostru tehotnej ženy, ktorá bola pochovaná v mohylovej hrobke (hrobka zakrytá skalami) v blízkosti Hathorinho chrámu. Ľudia uctievali Hathor – bohyňu lásky, pôžitku a materstva, pričom ju pokladali za ochrankyňu baníkov.

V čase, keď žila tehotná žena, práve Egypt kontroloval tieto bane v Timne, čo naznačuje, že ide o Egypťanku. Okrem toho mohla spievať v chráme Hathor, keďže bola pochovaná s korálkami, ktorých dizajn je podobný tým, ktoré sa našli priamo v tomto chráme.

Prehliadka jej pozostatkov naznačuje, že mala okolo 20 rokov a bola v prvom trimestri tehotenstva, keď zomrela. Príčina jej smrti nie je známa.

Žena pravdepodobne sprevádzala jednu z banských expedícií poslaných do doliny Timna za účelom ťažby medi; mohla slúžiť v chráme Hathor, kým baníci ťažili. Rituály a obrady, ktoré sa robili v chráme, boli dôležité, pretože Hathor chránila baníkov.  

Nie je známe, či žena odcestovala z Egypta už tehotná, alebo či otehotnela počas služby v chráme Hathor. Sila Egypta v oblasti Timna oslabla storočie po tom, čo táto žena zomrela, a Egypt nakoniec úplne stratil kontrolu nad baňami i inými objektmi v regióne.

Ďalšie nálezy v údolí Timna zahŕňajú aj pozostatky baníkov z ťažobného tábora, nazývaného Vrch otrokov. Tieto pozostatky naznačujú, že baníci jedli pokrmy z oviec a kôz, rovnako ako pistácie, hrozno a ryby, a to v priebehu 10. storočia pred n.l. Prebiehajú ďalšie výskumy, aby sme dokázali lepšie pochopiť dejiny Timny.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60839-skeleton-pregnant-woman-king-solomon-mines.html

Obrázok: haaretz.com/polopoly_fs/1.820189.1509457803!/image/2774503362.jpg_gen/

derivatives/landscape_1714x745/2774503362.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.