Neandertálske dieťa ako sústo prehistorického vtáka

          Zdá sa, že jedno neandertálske dieťa malo pred 115 000 rokmi naozaj zlý deň. Archeológovia našli v Poľsku obrovského prehistorického vtáka, ktorý mal vo svojom vnútri pozostatky kostí dieťaťa. Osud malého neandertálčaťa bol teda spečatený v žalúdku lietajúceho obra.

     Zostáva ale záhadou, či vták zabil dieťa skôr ako sa ho chystal stráviť, alebo zomrelo z iných príčin a on sa už iba priživil na pozostatkoch.

     Nech je už pravda akokoľvek desivá, isté je, že prstové kosti dieťaťa prešli tráviacim systémom veľkého vtáka, uviedol Pawel Valde-Nowak, profesor archeológie na Jagellonskej univerzite v Krakove. Toto je prvý známy prípad z doby ľadovej.

     Objavenie prstov kostí neandertálskeho dieťaťa je veľký nález, a to najmú preto, že kosti objavené v jaskyni Ciemna sú najstaršie známe ľudské pozostatky, ktoré sa nachádzajú v Poľsku.

Prstové kosti neandertálskeho dieťaťa.

     Dosiaľ sa tu považovali za najstaršie pozostatky tri neandertálsky moláry (stoličky savcov) z jaskyne Stajnia, ktoré sa datovali do obdobia medzi rokmi 52 000 až 42 000.

      Neandertálci (Homo neanderthalensis) žili v Eurázii približne v období pred 300 000 až 35 000 rokmi. Ide o najbližších príbuzných moderných ľudí. Podľa článku z roku 2006 v časopise Nature, by mohli neandertálci žiť až do obdobia pred 24 000 rokmi, no títo jedinci sú pravdepodobne poslední svojho druhu.

     Analýza prstových kostí malého neandertálca ukázala, že dieťa mohlo mať 5 až 7 rokov, keď zomrelo. Samotné kosti sú porézne a vybodkované desiatkami otvorov, ktoré sa podobajú na sitko.

     Vzhľadom na slabý stav zachovanie nie sú kosti vhodné na analýzu DNA, vyjadril sa Valde-Nowak a jeho kolegovia. Ďalej dodávajú, že nemajú žiadne pochybnosti o neandertálskom pôvode pozostatkov, pretože pochádzajú z veľmi hlbokej vrstvy jaskyne, niekoľko metrov pod súčasným povrchom. Táto vrstva obsahuje typické kamenné nástroje, ktoré používali neandertálci.

Výskum v jaskyni Ciemna.

     Okrem toho sa zdá, že neandertálci používali jaskyňu sezónne. Výskumníci už dlhé desaťročia študovali jaskyňu Ciemna a kým pred niekoľkými rokmi našli detské kosti (spolu s niekoľkými dospeláckymi), museli čakať až do roku 2018, kedy nová analýza potvrdila, že sú to kosti neandertálcov.

„Ide o jedinečný objav,“ povedal Valde-Nowak.

„V Poľsku prežili len jednotlivé fragmenty fosílnych kostí patriace príbuzným moderného človeka (Homo sapiens).“

     Výskumníci tiež objavili  na brehoch rieky Visla neandertálske nástroje, ako škrabky na nože, ktoré by sa dali použiť na rezanie a oškrabávanie. Všetky tieto neandertálske nálezy pochádzajú z južného Poľska, čo naznačuje, že región bol pre neandertálcov výhodný, na rozdiel od severného Poľska, ktorý bol počas poslednej doby ľadovej pokrytý ľadovcom. Kompletný výskum ešte nie je zverejnený, ale očakáva sa, že sa tak stane do konca tohto roku. Publikovaný by mal byť v Journal of Paleolithic Archeology.

_____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/63801-giant-bird-ate-neanderthal-child.html

Obrázky: allthatsinteresting.com/wordpress/wp-content/uploads/2018/10/neanderthal-finger-bones.jpg

allthatsinteresting.com/wordpress/wp-content/uploads/2018/10/researchers-digging-ciemna-cave.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.