Nekonečné more (pokračovanie úspešného dystopického románu Piata vlna)

Pokračovanie post-apokalyptického románu Piata vlna (The Fifth Wave) od Ricka Yanceya vyšlo v USA v roku 2014 a dostalo názov The Infinite Sea. Slovenská verzia uzrela svetlo sveta v roku 2016, a to pod názvom Nekonečné more.

Prvé, čo si potenciálny čitateľ všimne, je do oči bijúca skutočnosť, že oproti prvému dielu je tento o niečo tenší. Pochopiteľne, že nechýba ani zaujímavý obal, tentokrát s motívom tunela zaplaveného vodou.

Oproti Piatej vlne sa autor rozhodol detailnejšie rozviesť psychológiu postáv. 

„V druhej časti sa Rick Yancey viac sústredil na psychológiu svojich hrdinov, nie sú to nepremožiteľní hrdinovia, ale zraniteľné bytosti uprostred zrady a sprisahaní…“

Dôjde tu dokonca k rozdeleniu skupiny. Cassie, Ben, Macherka (konečne sa dozvieme aj jej práve meno) a ostatní sa zdržiavajú najskôr v starom hoteli, kde riešia, čo bude ďalej.  Macherka a Šáločka sa oddelia, pričom zažijú vlastné dobrodružstvo. Stretnú sa s Voschom a úplne na konci dôjde k najväčšiemu dejovému zvratu v príbehu. Dostaneme indície, že to, čo sa na Zemi stalo, má možno úplne iný pôvod, ako sa spomína v jednotke.

Zvyšok partie sa stretne s Evanom. Pôjde im o život, keď sa k ním zamieša aj Grace. Tá je podobnou postavou ako Evan, lenže zápornou. Najdôležitejšou časťou je však dianie okolo Macherky a Šáločky.

Mnohým sa táto časť zdala pomerne slabá. Zámer autora bol podľa mňa dobrý, hoci niekoľko nedostatkov tu rozhodne nájdeme. Hlavným je trochu chaotický úvod. Miešajú sa pasáže, keď je Macherka mimo skupiny, s pasážami pred jej odchodom. Aj ten príchod Evana bol trochu nešťastne spracovaný.

Záver: Nemôžem vysloviť jednoznačný verdikt. Príbeh nie je spracovaný najlepšie, no určite by som ho nezatracoval. Pokiaľ ale očakávate množstvo akcie, alebo nejaký ťažko prepracovaný dej, budete sklamaní.

_____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: slovtatran.sk/assets/images/thumb/fe_cat_main/nekonecnemoretitulka.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.