Neľútostné priateľstvo Hitlera a Mussoliniho

hitler a mussoliniMagistra História by chcela opäť upozorniť na zaujímavé dokumentárne spracovanie, ktorým je dvojdielny nemecký TV film z roku 2007 s originálnym názvom Hitler & Mussolini – Eine brutale Freundschaft (Hitler a Mussolini – Neľútostné priateľstvo). Režisér Ullrich H. Kasten sa zameral hlavne na vzťah dvoch diktátorov, no nechýbajú tu ani zmienky o Mussoliniho začiatkoch.

V prvej časti sú pekne zobrazené úvodné etapy spolupráce duceho a Hitlera, ale aj to, že najprv to u nich na priateľstvo skutočne nevyzeralo. Napríklad pri prvom ich stretnutí pôsobil Hitler skôr neisto, ako Mussoliniho žiak. Postupne sa však situácia zmenila a vzťahy sa obrátili. A aj keď nemecký diktátor svoj taliansky vzor vždy obdivoval, duce sa stal jeho bábkou.

Druhý diel je venovaný prehlbovaniu Mussoliniho psychologickej závislosti na Hitlerovi. ktorá je prirovnaná k tej drogovej. Pod jej vplyvom dal duce popraviť ministra zahraničných veci a svojho zaťa Galeazza Ciana. S takýmto konaním nebol ale zo začiatku úplne stotožnený. Ďalej je tu zobrazená postupná premena na tragikomickú postavu a v závere si môže divák pozrieť jeho neslávny koniec.

Hoci ide o vydarené dielo, niečo tu predsa chýba. Divákov by určite zaujalo viac informácií o talianskych vojnových akciách. Tým sa autor venoval dosť všeobecne. Každopádne, odporúčame pozrieť.

_______

Dokumentárny film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok

looksfilm.tv/sites/default/files/styles/card/public/tsr/4006448754754_high.jpg?itok=hlAiiNnu

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.