Nemanželské deti Tretej ríše

Nemanželské deti netvorili nijak zvláštny fenomén v žiadnej dobe. V Tretej ríši však existoval špeciálny výnos, ktorý podporoval plodenie nemanželských detí árijskej rasy. Hlavným cieľom bolo zvýšenie populácie, avšak za Himmlerovou snahou presadiť tento trend v spoločnosti stál aj jeho osobný záujem. Magazín Magistra História o tom prezradí viac. 

Himmler a jeho súkromie

Heinrich Himmler bol ríšsky vodca SS, šéf nemeckej polície, komisár pre upevňovanie nemeckého národného charakteru a na konci vojny mal na starosti aj ministerstvo vnútra. Zverstvá, ktoré boli páchané v koncentračných táboroch, sa pripisujú práve jeho menu. Keďže mal na starosti SS, na jeho konto sa pripísali aj excesy, ktoré sa páchali na obsadených územiach.

Himmler vo svojom osobnom živote nebol mužom, ktorý by lámal ženské srdcia. Kým jeho kamaráti nadväzovali vzťahy so ženami, Himmlerovi sa veľmi nedarilo. Do denníka si písal, že je akýmsi osamelým bojovníkom, ktorý sa musí obetovať pre dobro svojej vlasti. Tento idealizmus vyvrcholil tým, že si zapísal: „Mne je určený boj.“

Svoj prvý vzťah nadviazal, až keď mal dvadsaťsedem rokov, a to s Margarete Bodenovou. Bola od neho o sedem rokov staršia, a v tom období bola už rozvedená. Od začiatku sa zdalo, že sa v spoločnom vzťahu vzájomne nudia. Marga, ako ju volali v súkromí, si uvedomovala, že Himmler je predovšetkým úradník, a toto povolanie si zachoval aj v ich spoločnom vzťahu. Raz mu dokonca povedala, aby na ich stretnutie priniesol krížovky, tak veľmi sa spoločne nudili.

Napriek tomu sa však zosobášili. Himmler si uvedomoval, že Marga mu priniesla finančné zabezpečenie a Marga ho obdivovala pre jeho kariérny rast. Vzájomne ich rovnako spájal antisemitizmus a rasizmus. Marga si do svojho denníka neraz poznamenala názor na Židov, ale i Poliakov. „Táto židovská banda, Poliaci, tí väčšinou ani nevyzerajú ako ľudia, a tá neopísateľná špina. Je to nevídaná úloha, vytvoriť tam poriadok.“

Výnos o nemanželských deťoch

Himmler zakrátko spoznal ďalšiu ženu. Bola ňou Hedwig Potthastová, ktorá pracovala ako sekretárka u ríšskeho vodcu SS. Hedwig bola považovaná za krásnu ženu. Heydrich o nej povedal: „Na nej by si mohol človek ohriať ruky aj nohy.“

Himmler s ňou začal zakrátko viesť milenecký vzťah, ktorý bol držaný v najväčšej tajnosti. Jeho manželka mu dala iba jedno dieťa, a to dcéru, na ktorú mal nesmierny vplyv. Himmler sa však rozhodol, že bude mať ďalšie deti, a keďže mu ich Marga nemohla dať, chcel ich mať s Hedwig.

Vzájomne sa dohodli, že budú mať deti, ale Himmler sa so svojou manželkou nerozvedie. Jeho žena si ponechá všetky práva.

Himmler začal následne uvažovať o tom, že by mohol túto víziu o manželstve a o mimomanželských vzťahoch formulovať aj oficiálne pre SS. Do SS vstupovali muži na základe rasistických kritérií. Himmler dokonca vyhlásil: „SS musí byť vojsko obsahujúce najlepší ľudský materiál, aký ešte v Nemecku máme, SS musí spájať pokrvné spoločenstvo.“

Podľa Himmlera bola v SS vzorka tých najlepších mužov. A práve oni mali mať povinnosť plodiť čo najviac detí. Presne tak ako to urobil aj on s Hedwig.

Himmler formuloval výnos o deťoch pre celé SS 28. októbra 1939. „Každá vojna púšťa žilou najlepšiu krv. (…) Pritom, žiaľ, nevyhnutná smrť najlepších mužov, aj keď poľutovaniahodná, nie je ešte to najhoršie. Ešte horšie je, že chýbajú deti, nesplodené počas vojny živými a po vojne mŕtvymi mužmi.“ Himmler v tomto výnose vyzýval mladé ženy, aby sa nepozerali na spoločenské konvencie, ktoré radili mať deti iba v manželstve, ale aby sa stali matkami týchto nemanželských detí s mužmi SS v tej najväčšej mravnej čistote.

V prípade, že by otcovia detí padli vo vojne, SS mala prevziať poručníctvo nad deťmi dobrej krvi. O tom, že Himmler bol vedený k tomuto výnosu z čisto osobných dôvodov, vedel málokto. To, že mal nemanželské deti, vedeli iba najbližší pracovníci zo štábu SS, Hitler a Bormann. A samozrejme, pravdu poznala aj Himmlerova manželka, Marga, ktorá sa sťažovala akurát svojmu denníku.

Výnos, ktorý vydal Himmler, bol vo Wehrmachte posmešne označovaný ako výnos o plodení. Niektorí výnos pochopili tak, že muži z SS, ktorí mali predstavovať elitu, mali povolenie spávať so ženami vojakov Wehrmachtu, kým tí bojovali na frontoch. Himmler preto výnos bližšie špecifikoval a prísne zakázal pohlavný styk medzi mužmi z SS a ženami vojakov Wehrmachtu. Porušenie sa malo riešiť súdnou cestou.

____________

Autorka: Veronika Dziaková.

Zdroj: KNOPP, Guido. Tajomstvá Tretej ríše. Bratislava: Ikar, 2012.

Obrázok: la8period3.pbworks.com/w/page/25942435/f/himmler.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.