„Nemecké deti“, ich utrpenie a rany na duši

LebensbornV Nórsku žili tisíce detí, ktorými opovrhovali, nadávali im a prenasledovali ich, následky čoho si so sebou niesli celý život. Išlo o potomkov nórskych matiek a nemeckých nacistických vojakov, ktoré boli splodené počas okupácie Nórska v období 2. svetovej vojny. „Nemecké deti“ boli výsledkom nemeckého programu Lebensborn, ktorého cieľom bolo premiešať  a rozmnožiť  gény árijskej rasy, na čo sa Nórky obzvlášť hodili.

Po skončení 2. svetovej vojny sa z väčšiny týchto detí začala považovať za „nevhodné osoby“. Niektoré z nich síce dosiahli vzdelanie a aj sa zamestnali, no bolo úplne bežné, že trpeli depresiami, nízkym sebavedomým a väčšina mala problém nadviazať akékoľvek vzťahy. Niet sa však čo čudovať, keď ich už od útleho detstva nazývali nemeckými idiotmi alebo mizernými bastardmi, ktorí si nezaslúžia žiť. Verdikt „nemecký otec“ stačil na to, aby bolo dieťa poslané do psychiatrickej liečebne, kde nebolo zriedkavé mučenie či znásilňovanie. Najšokujúcejším na celom príbehu je však to, že na týchto deťoch, ale aj ich matkách, sa testovali liečivá ako LSD alebo mescalin. Nórska vláda si toto všetko ospravedlňovala údajnými „nebezpečnými nemeckými génmi“. Ich matky, označované za nemecké štetky, to nemali o nič ľahšie. Často boli posielané do nórskych koncentračných táborov, kde sa stali otrokyňami.

Zaujímavý je napríklad prípad Harriet von Nickel, ktorá sa narodila v marci 1942. Vyrastala so svojimi rodičmi, no po vojne sa všetko zmenilo. Ako šesťročnú ju chlap z dediny hodil do rieky s tým, že je zvedavý, či sa bosorka utopí alebo bude plávať na hladine. Ako deväť alebo desaťročnej jej opití dedinčania spravili na čele hákový kríž z ohnutých klincov a hrozili jej, že ju znásilnia. Zachránila ju nejaká žena.

Jedným z „nemeckých detí“ bola aj brunetka Anni-Frid Lyngstad, členka slávnej popovej kapely ABBA. Anni-Frid Lyngstad prišla na svet v novembri 1945. Jej otcom bol nemecký seržant Alfred Haase, za čo jej matku a starú mamu v rodnej dedine označili za zradkyne. Záchranu našli vo Švédsku, kam v roku 1947 emigrovali. Všetky nadávky a opovrhovanie sa podpísali pod zdravie Anninej matky a tá krátko po príchode do Švédska podľahla zlyhaniu obličiek. Anni do svojich 33 rokov netušila, že jej otec stále žije. Stretli sa v jej švajčiarskej vile na podnet Bennyho Andersona, jej vtedajšieho manžela. Neskôr o stretnutí s otcom povedala: „Je to ťažké. Bolo by to iné, keby som bola teenager alebo dieťa. Neviem sa s ním spojiť a ľúbiť ho tak ako by som, keby bol pri mne, keď som vyrastala.“ Po tomto stretnutí nasledovalo ešte niekoľko pokusov o zblíženie, no cestu k sebe si nikdy nenašli.

Ani sláva, peniaze a úspech, ktoré Anni-Frid Lyngstad počas svojej kariéry dosiahla, nevyliečili rany na duši, s ktorými sa narodila a vyrastala.

_____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

theguardian.com/world/2002/jun/30/kateconnolly.theobserver

extrastory.cz/nacisticka-kryso-nemecky-bastarde-spilali-norove-slavne-zpevacce-ze-skupiny-abba.html

Obrázok: od43.com/Lebensborn1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.