Nemecké zločiny za prvej svetovej vojny na západe

Viliam IIČo sa týka vojnových zločinov, najviac zdokumentované sú asi tie, ktoré sa udiali počas druhej svetovej vojny. Všetci poznáme hrôzy koncentračných táborov, hromadné popravy vo  vtedajšom Sovietskom zväze a podobne. Ale ako to bolo za prvej svetovej vojny? Týmto článkom nechcem nikoho jednostranne obviňovať, ale ani vyzdvihovať, no na základe dokumentu The First World War, epizóda Pod znakom orla (UNDER THE EAGLE,) som sa rozhodol pozrieť na zločiny vtedajšieho Nemeckého cisárstva.

Charakter Nemecka

V Nemecku vládol v tom čase pevnou rukou cisár Viliam II., ktorý mal moc pevne vo svojich rukách. Krajina zaznamenala búrlivý hospodársky rozvoj a snažila sa získať kolónie. Čo sa týka politickej oblasti, napriek všeobecnému volebnému právu neexistovala skutočná demokracia. Vláda na čele s kancelárom sa zodpovedala svojmu cisárovi.

Priebeh vojny

Ako sa rozhoreli boje na východnom fronte medzi Srbskom, Rakúsko-Uhorskom a Ruskom napadlo Nemecko svojho dávneho nepriateľa Francúzsko, kde postúpilo cez neutrálne Belgicko, čo bol jeden z dôsledkov, prečo sa do vojny zapojila aj Veľká Británia.

Vojnové zločiny

Jeden z prvých zločinov sa stal v belgickom meste Tamin. Nemecko sa snažilo od začiatku o tzv. bleskový postup. Tvrdú obranu francúzskej armády chceli prekonať tak, že použili miestnych civilistov ako živé štíty. Francúzi im napriek tomu spôsobili  ťažké straty, začo sa Nemci na civilistoch pomstili. No nakoniec sa Francúzi dali na ústup. Nemci toto mesto podpálili a mnohých miestnych ľudí popravili. Neuvedomovali si, že tým vlastne len pomáhali spojencom. Protinemecká propaganda v Británii a v ďalších krajinách mohla stavať na reálnych základoch. Helmuth von Moltke, ktorý v tej dobe velil generálnemu štábu, vojakom povedal:

1: ,,Medzinárodné pravidla neplatia v prípadoch, keď sa vojaci ustavične obávajú o svoj život. Keď majú strach, že nejaký civilista zoberie pušku a zastrelí ich. Taktiež treba myslieť aj na to, že vo vojne je dôležité to, aby čo najskôr skončila a k tomu je možné použiť akékoľvek prostriedky.“ Ako vieme, je zrejmé, že podľa toho sa Nemci riadili aj počas II. svetovej vojny.

Okrem klasických vojnových zločinov na civilné obyvateľstvo ťažko doliehali aj rekvirácie a hospodárske drancovanie. Vykrádanie zariadení, ako napríklad domovy dôchodcov a podobne, nebolo nič výnimočné. Taktiež už vtedy existovali v niektorých oblastiach odvody na nútené práce.

Prejavy odporu

Vo Francúzsku sa nedá hovoriť o nejakom významnejšom civilnom odpore. Iné to bolo v Belgicku. Tamojší kardinál Mercier povzbudzoval ľudí k vlastenectvu a ostro odsudzoval správanie Nemcov. Tu sa objavuje paralela s II. svetovou vojnou. Vtedajší pápež sa taktiež odmietol k podobným veciam vyjadrovať. Od Nemcov si tento statočný kardinál vyslúžil domáce vezenie.

Ďalšou významnou osobnosťou, ktorá v tej dobe prejavovala odpor, bola britská sestra Edith Cavell. Ta prejavila veľké hrdinstvo, keď pomáhala pri úteku vojakom do neutrálneho Holandska. Neskôr ju za to odsúdili na trest smrti. Vojenskému kaplánovi pred svojou smrťou povedala:

2: ,,Nebojím sa, ba ani sa nedesím smrti. Videla  som  jej už toľko, že pre mňa to nie je nič hrozné či neobvyklé. A tu pred zrakom  Boha a večnosti by som chcela povedať, že si uvedomujem, že iba vlastenectvo nestačí.  Nesmiem voči nikomu prechovávať nenávisť ani hnev.“ Jej statočnosť obdivovali aj Nemci.

Rukojemníci

Neskôr Nemci pristúpili k svojvoľnému zatýkaniu občanov na obsadených územiach. Nakladali ich na dobytčie vagóny a odvážali do koncentračných táborov ako rukojemníkov (aj keď to neboli ešte také tábory, aké poznáme z nasledujúceho svetového konfliktu). Tí čo boli zaistení, si  nemohli zobrať ani osobné veci.

civilisti

Záver

Ako som vyššie uviedol, nechcem nikoho obviňovať. Je ale nutné poukázať na to, že v každej vojne trpia hlavne civilisti. Preto musíme robiť všetko preto, aby  už podobný konflikt nikde nevznikol.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroj (myšlienky a všetky citáty):

THE FIRST WORLD WAR (Miniseriál 2003) – Under the Eagle (http://www.csfd.cz/film/283402-first-world-war-the/)

Obrázky: sk.wikipedia.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.