Neolitickí ľudia „vyrábali“ falošné ostrovy už pred viac ako 5600 rokmi

Pohľad na Loch Bhorgastail, ostrovček, ktorý bol jasne vyrobený človekom za pomoci balvanov.

Stovky malých ostrovov okolo Škótska nevznikli prirodzenou cestou. Sú to len akési falzifikáty ostrovov, ktoré boli vystavané z balvanov, hliny a drevín neolitickými ľuďmi pred približne 5600 rokmi.

Výskumníci vedia o týchto umelých ostrovoch, známych ako crannogs, už celé desaťročia. Mnohí archeológovia sa však domnievali, že boli vytvorené len „nedávno“, asi pred 2800 rokmi v dobe železnej.

Nové zistenia ukazujú nielen to, že tieto crannogs sú oveľa staršie, než sa pôvodne myslelo, ale aj to, že pre neolitických ľudí išlo pravdepodobne o „špeciálne miesta“, keďže v ich blízkosti objavili moderní potápači fragmenty keramiky.

Spočiatku sa mnohí výskumníci domnievali, že škótske crannogs boli postavené okolo roku 800 pred nl a boli používané až do obdobia po stredoveku v roku 1700. V 80-tych rokoch 20.storočia sa však začali objavovať náznaky, že niektoré z týchto ostrovov boli vyrobené oveľa skôr. Okrem toho v roku 2012 našiel Chris Murray, bývalý potápač Kráľovského vojenského námorníctva, na dne jazera v blízkosti niektorých z týchto ostrovov zachovalé neolitické hrnce a na tento objav upozornil miestne múzeum.

Dvaja archeológovia z Veľkej Británie, Duncan Garrow z University of Reading a Fraser Sturt z University of Southampton, sa v roku 2016 a 2017 spojili, aby sa lepšie a detailnejšie pozreli na ostrovčeky v troch jazerách: Loch Arnish, Loch Bhorgastail a Loch Langabhat.

Títo vedci zistili, že podľa rádiokarbónového datovania vznikli štyri z týchto ostrovčekov v rozmedzí rokov 3640 pnl a 3360 pnl. Ďalšie dôkazy, vrátane pozemných a podmorských prieskumov, výkopov a špeciálnych metód podporili myšlienku, že vznik týchto konkrétnych ostrovčekov sa datuje do obdobia neolitu.

Archeológovia na ostrovoch zatiaľ nenašli žiadne neolitické stavby, no sú presvedčení o nutnosti ďalších vykopávok. Potápači však už doteraz našli desiatky neolitických fragmentov keramiky, pričom niektoré z nich boli dokonca vypálené. Najviac sa ich našlo okolo ostrovčekov Bhorgastail a Langabhat.

Výskumníci sú presvedčení, že boli do vody hodené zámerne, možno pri nejakom špecifickom rituály.

Potápači našli aj kus neolitického plavidla v Loch Langabhat, jednom z umelých ostrovčekov z doby neolitu.

Každý z ostrovčekov je pomerne malý, merajú približne 10 metrov. Jeden ostrovček v Loch Bhorgastail mal dokonca kamennú hrádzu, spájajúcu ho s pevninou. A aj keď bolo nepochybne veľmi prácne a náročné tieto crannogs vytvoriť, pre neolitických ľudí mali zjavne obrovský význam, keďže len v samotnom Škótsku je známych asi 570 takýchto štruktúr. Vedci však dodávajú, že v Írsku ich je ešte viac.

Doteraz bolo len 10% zo škótskych crannogs opatrených dátumom ich vzniku, čiže je dosť možné, že sa časom objavia aj oveľa staršie crannogs ako tieto novoobjavené z doby neolitu.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65728-neolithic-human-made-islands.html

Obrázok: arkeofili.com/wp-content/uploads/2019/06/yapay1-620×400.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.