Nesmrteľné DUO – Bonnie a Clyde

Snáď najznámejší a najviac idealizovaní zločinci v americkej histórii sú Bonnie Parkerová a Clyde Barrow. Boli to dvaja mladí Texasania, ktorí sa svojim zločineckým vyčíňaním navždy dostali do národného povedomie. Ich mená sa stali synonymom obrazu sveta, kde ženy fajčia cigary, mávajú automatickými puškami a muži vykradnú banky, aby mohli v zápätí ufujazdiť za svišťania kolies automobilu,  pretože život sa v tej dobe žil rýchlo a bol veľmi krátky. Samozrejme, že mýtus sa veľmi zriedka blíži k realite. Podporuje myšlienku, že išlo o romantický pár v štýlovom oblečení, ktorý sa nebál polície a žil  luxusný život. Skutočnosť bola však trochu iná. Bonnie, Clyde a „Barrow gang“ žili ťažký život, ktorý bol prerušovaný útekmi, nevydrenými lúpežami, zraneniami a vraždami. Príbeh Bonnie a Clyde fascinoval veľa spisovateľov, hudobníkov, výtvarníkov a filmárov. My budeme skúmať pár faktov o ich reálnom živote, ktoré môžeme, ale i nemusíme nájsť vo filmových verziách ich príbehu.

bonnie and clyde

Slávni, ale nie preto, po čom túžili

Clyde sa narodil v rodine chudobného farmára a jeho veľkou láskou bola hudba. Buď spieval, alebo hral na starú gitaru. Učil sa hrať aj na saxofón. Negatívne ho ovplyvnil jeho starší brat Buckk, ktorý ho priviedol ku krádežiam áut. Malá Bonnie tiež milovala hudbu a pódium. Vystupovala v školských akciách, talentových šou a spievala hity z Broadway. Bola veľký fanúšik filmu a predstavovala si svoju budúcnosť na striebornom plátne.

Ich prioritou neboli lúpeže bánk

Filmy a TV majú tendenciu vykresľovať dvojicu Bonnie a Clyde ako bankových lupičov, ktorí terorizovali finančné inštitúcie na celom stredozápade a juhu. V skutočnosti vykradol „Barrow gang“ menej ako 15 bánk. Častejšie lúpili malé obchody s potravinami a čerpacie stanice, kde bolo riziko omnoho nižšie. Bohužiaľ, „lup“ z týchto krádeží bol zvyčajne veľmi nízky, čo znamenalo, že sa k nim museli uchyľovať častejšie.

Bonnie písala poéziu

V škole mala Bonnie rada piesne a príbehy, ale taktiež písala básne. Keď bola na úteku s Clydom, získala veľa námetov pre svoje básne. Vo väzení (v apríli 1932) napísala „Poetry from Life’s Other Side“. Tvorila však aj verše o živote zločincov a žien, ktoré trpeli kvôli nim „The Story of Suicide Sal“.

Verní svojim rodinám

Clyde a Bonnie neboli osamelí vlci závislí iba na sebe a malej skupine podobne zmýšľajúcich zločincov. Obaja mali oddané rodiny. Vynaložili všetko úsilie, aby zostali  s nimi v kontakte a mohli ich podporovať. Počas celej kriminálnej kariéry obaja často cestovali do West Dallasku, kde žili ich príbuzní. Niekedy sa vracali aj viackrát v jednom mesiaci, aby ich navštívili. Keď mali Bonnie a Clyde peniaze, rodiny ťažili z ich štedrosti. Keď ale boli zranení alebo opustení, príbuzní im pomáhali s čistými šatami a malým množstvom peňazí. Clyde sa pokúšal  pred smrťou o nákup pozemkov pre svoju matku a otca v Louisiane. Niekoľko členov rodiny Barrow dostali dokonca krátke tresty väzenia za napomáhanie  slávnej dvojici.

Bonnie pod čepcom

Iba málokto vie, že Bonnie Parkerová sa vydala, keď mala 16 rokov. Jej manžel sa volal Roy Thornton. Išlo o klasickú nezrelú školskú lásku. Mladé dievča bez otca a s matkou ťažko pracujúcou v továrni hľadalo východisko zo zlej situácie. Manželstvo sa zdalo ako výborná voľba. Z pohľadnéh spolužiaka sa však vykľul násilník a podvodník. Často sa zdržiaval dlho mimo domu a keď sa vrátil, bol opitý a hrubý. Bonnie sa vrátila k matke a o pár rokov sa dozvedela, že Roya zavreli pre lúpež. Vo väzení bol aj v čase, keď sa dopočul o smrti svojej manželky. Bonnie sa nikdy nerozviedla a zomrela s obručkou na prste. Ktovie, možno si na mieste Clyda predstavovala Roya. Túžila, aby ju nevynechával z bežných činností, hoci i lúpeží. Skutočne bola teda láska povestnej dvojice až taká silná? 

Absolútny koniec

Slávny párik zomrel pod krupobitím guliek, ktoré na nich vystrieľali muži zákona z Texasu a Louisiany. Frank Hamer, vedúci celej akcie, pristúpil k vozidlu, ktoré bolo od guliek prešpikované ako ementál, obhliadol mŕtve telá, no i napriek tomu venoval Bonnie ešte pár striel. Ona ešte zvierala v ruke sendvič, jej posledné jedlo. Clyde to schytal 16-krát, Bonnie 26. Neoficiálne to však bolo údajne oveľa viac. Párik chcel byť pochovaný na jednom mieste, no rodiny to nedovolili. 

Zdrojbiography.com

Obrázok: crimelibrary.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.