Neuschwanstein – preslávená dominanta

Nad nenápadnou nemeckou dedinkou Hohenschwangau sa pýši priam neuveriteľne rozprávková dominanta, ktorej krásu pozná takmer celý svet. Zámok Neuschwanstein sa nachádza na vysokom kopci obrastenom stromami, z ktorého je vidieť na celé okolie. Cesta k hradu vedie cez neporušenú prírodu a veľké jazero. Zámok sa nad tým všetkým majestátne týči a je ho vidieť už z veľkej diaľky. 

zamok

Hneď za vstupnou bránou sa nachádza námestie, z ktorého vedú schody na ďalšie nad-námeste. Na obidvoch námestiach sa nachádzajú dvere, ktoré vedú do rozličných častí zámku. Miestnosti sa nesú v romantickom nádychu a skoro v každej sa nachádza symbol – labuť. Nábytok je prepracovaný do posledného detailu a stropy so stenami sú premenené na prekrásne maľby. Tie aspoň trocha oživujú izby, v ktorých prevláda najmä tmavé drevo. Malé balkóny sú vytesané do skaly, na ktorej hrad stojí a poskytujú tak výhľad na celé okolie. Úplne dole sídli obrovská kuchyňa, kde sa pripravovalo jedlo pre celý zámok.
Neuschwamstein

V zámku sa nachádza mnoho miestností, no medzi najvýznamnejšie patrí kráľovská spálňa, divadelná sieň a samozrejme miestnosť, kde sídlil kráľovský trón. Divadelná sieň slúžila na rôzne predstavenia. Kráľ sedával hore na balkóne, zatiaľ čo pre ostatných boli prichystané stoličky dole.
Z kráľovskej komnaty vedú aj tajné dvere, za ktorými sa nachádzala kráľova osobná kúpeľňa. Vedľa dokonalo prepracovanej kráľovskej postele z tmavého dreva stálo zrkadlo, na ktorom vynikali veľké labute, taktiež z tmavého dreva.

kralovsky par Prvý kráľ vládnuci na tomto zámku sa volal Maximilian I. Joseph. Hneď za ním nastúpili na trón Ľudovít I., Maximilian II., Ľudovít II., princ Otto I.  a nakoniec Ľudovít III. Osobne som zámok navštívila a každému môžem takýto výlet iba odporučiť. 

model

Autorka: Nela Juričová

Zdroj a foto: archív autorky 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.