Nezvestný Jimmy Hoffa

Riddle James „Jimmy“ Hoffa sa stratil za dodnes nevyjasnených okolností 30. júla 1975. Išlo o jedného z najvplyvnejších amerických odborových vodcov 20. storočia. Oficiálne bol vyhlásený za nezvestného, keď sa večer nevrátil domov. Predpokladá sa síce, že sa stal obeťou mafiánskeho útoku, nikdy však nebol nájdený presvedčivý dôkaz a Hoffov osud tak zostal záhadou.

Jimmy Hoffa sa narodil 14. februára 1913 ako syn chudobného uhoľného baníka v Brazílii v Indiane. Jeho predkovia boli holandskí Nemci. Otec pracoval v bani a zomrel, keď mal malý Hoffa sedem rokov. Rodina sa v roku 1924 presťahovala do Detroitu. Hoffa opustil školu vo veku 14 rokov a začal na plný úväzok manuálne pracovať, aby pomohol uživiť svoju rodinu. Vo veku 20 rokov pomáhal pri organizovaní pracovného štrajku v Detroite a zostal obhajcom utláčaných pracovníkov po zvyšok svojho života. Neskôr založil International Brotherhood of Teamsters, odborový zväz vodičov nákladnej dopravy, ktorej bol šéfom v rokoch 1932 – 1975.

Jimmyho charizma a organizátorský talent mu dopomohli k rýchlemu rastu. Prezentoval sa ako tímový hráč a postupne sa dostal na absolútny vrchol. Organizoval štrajky a bojkoty vodičov, pričom sa často uchyľoval k nezákonným metódam protestu. Tým sa mu ale podarilo v mene pracovníkov získať viaceré zmluvné nároky.

Jimmy sa stal prezidentom Teamstersu v roku 1957, keď bol ten bývalý uväznený za úplatkárstvo. Hoffa bol dobrým šéfom, pričom si vyslúžil viacero pochvál za svoju neúnavnú prácu na rozšírení spoločnosti a za neochvejnú oddanosť aj tým najmenším členom organizácie. Jeho starostlivosť a prístupnosť vystihuje: „Máte problém? Zavolajte mi. Jednoducho zodvihnite telefón.“

Hoffova oddanosť pracovníkom a jeho zapálené prejavy na verejnosti z neho spravili populárneho človeka, a to nielen medzi spolupracovníkmi, ale aj politikmi a obchodníkmi, s ktorými rokoval. Napriek tomu však malo celé jeho úsilie v mene amerických vodičov aj temnú stránku. Ako jeho moc rástla, začal sa dopúšťať rôznej nezákonnej činnosti s peniazmi zväzu. Spojil sa s mafiou, pričom sa neštítil vydierania a sprenevery. Mal vzťahy s vysokopostavenými gangstrami, a preto boli na neho zacielené niekoľké vládne vyšetrovania počas 60. rokov. V roku 1967 bol odsúdený za úplatkárstvo na trinásť rokov väzenia.

Hoci bol vo väzbe, v podstate nikdy neodišiel zo svojej kancelárie. Keď v roku 1971 zmenil Richard Nixon jeho trest, bol pripravený na veľký návrat.

Hoffa bol prepustený pod podmienkou, že sa na desať rokov zdrží odborových činností. On však proti tomuto obmedzeniu plánoval protestovať na súde. K tomu však nikdy nedošlo, pretože 30. júla 1975 zmizol z parkoviska v Detroite, neďaleko miesta, kde sa začala celá jeho odborová kariéra. Pred zmiznutím ešte telefonoval s manželkou a sľúbil, že príde na večeru. Žiaľ, nestalo sa tak. Nasledujúci deň (31. júla 1975) podala jeho rodina správu o nezvestných osobách na políciu Bloomfield Township. O Hoffovom zmiznutí a umiestnení jeho pozostatkov koluje niekoľko konšpiračných teórií, pravda však zostáva nejasná.

Hoffa bol oficiálne vyhlásený za mŕtveho v roku 1982, na siedme výročie jeho zmiznutia.

______________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroje

history.com/this-day-in-history

fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/320619-jimmy-hoffa.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6f/James_R._Hoffa_NYWTS.jpg/800px-James_R._Hoffa_NYWTS.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.