Niekto ukradol kosti čarodejnice z 18. storočia. Škóti ich chcú späť.

Susedia obvinili Lilias Adie z čarodejníctva. Práve jej patrí jediný hrob čarodejnice v celom  Škótsku. Lilias Adie bola obvinená z čarodejníctva v roku 1704, no vo väzení zomrela skôr ako ju stihli zaživa upáliť kvôli schôdzkam s diablom.

Staršia škótska žena, ktorá bola v 17. storočí obvinená z čarodejníctva, doteraz neodpočíva v pokoji. Z jej hrobu vybrali kosti ešte v 19. storočí na účely štúdia miestnymi vedcami a neskôr o nich zmizli všetky záznamy. Jej lebka, ktorá bola kedysi vystavená v škótskom múzeu University of St. Andrews a na výstave Empire Exhibition v Glasgowe v roku 1938, zmizla niekedy v priebehu 20. storočia.

Avšak 31. augusta tohto roku, na 315. výročie údajnej smrti tejto čarodejnice, usporiadali škótski úradníci pamätnú bohoslužbu pre túto ženu a obnovili pátranie po jej chýbajúcich telesných pozostatkoch.

Žena s menom Lilias Adie žila v Torryburne, Fife, v Škótsku a zomrela vo väzení v roku 1704 potom, čo sa pravdepodobne pri mučení priznala, že na svojich susedov uvalila škodlivé kúzla a oddávala sa sexu s diablom.

Úrady z Fife nedávno oznámili, že hľadajú informácie o mieste, kde sa nachádza jej lebka a zvyšok kostry. V prípade, ak by sa pozostatky našli, boli by začlenené do pamätníka, pripomínajúceho tisíce škótskych mužov a žien stíhaných a zabitých za čarodejníctvo.

Aj keď Adie zomrela pred viac ako 300 rokmi, jej tvár bola v roku 2017 obnovená digitálnou rekonštrukciou, ktorú vytvorilo Škótske centrum anatómie a identifikácie ľudí na Dundee University (CAHID). Rekonštrukciu vykonal forenzný umelec a lektor CAHID Christopher Rynn, ktorý vo svojom vyhlásení uviedol, že Adie mala „celkom láskavú tvár“.

Pretože jej lebka nebola nikde nájdená, Rynn vytvoril digitálny model tak, že pracoval s fotografiami lebky v zbierke University of St. Andrews. Keďže Adie bola iba krehká, stará žena a nie „strašidelné monštrum“, ako ju opísali jej susedia, Rynn jej vytvorila priateľsky pôsobiacu tvár. Hrob Adie leží na pláži Torryburn, kde je viditeľný pri odlive, pričom toto miesto bolo pôvodne prekryté ťažkým kameňom, ktorý mal údajne Adie zabrániť vstať z mŕtvych, aby sa nepomstila svojim mučiteľom. Je to jediné známe miesto, kde je v Škótsku pochovaná údajná čarodejnica, hoci podľa správy vo Washington Post bolo v prvých rokoch 18. storočia súdených a popravených z čarodejníctva približne 3500 škótskych ľudí. Väčšinu z nich tvorili ženy.

Osamelý hrob, ako aj Adie samotná, má osobitný význam pri spomienke na túto temnú kapitolu škótskej minulosti. Je totiž dôležité uvedomiť si, že Lilias Adie a tisíce ďalších mužov a žien obvinených z čarodejníctva v ranom novodobom Škótsku neboli diablami, ako ich vykresľuje história. Boli nevinnými obeťami tej neutešenej doby. Je načase priznať nespravodlivosť, ktorej boli títo ľudia vystavení.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/scottish-witch-missing-bones.html

Obrázok: zap.aeiou.pt/wp-content/uploads/2017/11/63bf97a5cdf362616a7c3e44791f0057-748×450.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.