Nostalgia s knihou Odviate vetrom

Pri mene Margaret Mitchellová, ktorá sa narodila 8. novembra 1900, mnohých napadne práve jej dramatický ľúbostný príbeh Odviate vetrom, ktorý sa odohráva v čase americkej občianskej vojny. Svetoznáma kniha tejto americkej spisovateľky z Atlanty patrí dodnes k najčítanejším historickým románom americkej a svetovej literatúry. Román bol vydaný 30. júla 1936.

Aj keď od úmrtia Margaret Mitchellovej ubehlo takmer 70 rokov, podarilo sa jej napísať príbeh, ktorý dojíma a provokuje celé generácie čitateľov. Jej román s originálnym názvom Gone With the Wind získal v roku 1937 Pulitzerovu cenu. Neskôr vznikla aj jeho filmová verzia s hereckým obsadením Vivien Leighovej a Clarka Gabla v hlavných úlohách. Patrí k najúspešnejším americkým filmom.

Mitchellová začala písať román v roku 1926, za nepríjemných okolností, kedy bola pripútaná kvôli zraneniu a artritíde dlhší čas na lôžko. V tom čase jej manžel John Marsh kúpil použitý písací stroj Remington, na ktorom ďalších desať rokov písala skoro 1000 stránkovú knihu.

Zhrnutie deja a opisy postáv

Autorka vo svojej knihe zobrazuje obdobie, keď ešte v Amerike bojovali veľkostatkári a pestovatelia bavlny proti Yankeeom. Hlavnou hrdinkou je Scarlett O´Harová- krásna, rozmaznaná, tvrdohlavá dcéra plantážnika, vychovávaná ako pravá južanská dáma, ktorá by sa mala podriaďovať prísnym spoločenským zvyklostiam a tradíciám. Jej výbušná povaha to však odmieta a búri sa proti takýmto pravidlám. Bojuje proti celému svetu a zároveň proti sebe samej.

Na začiatku príbehu ju autorka zobrazuje ako mladé bohaté dievča, ktoré vďaka svojej kráse a rozkošným jamkám v lícach nestačí odháňať nápadníkov. Jej svet sa točí len okolo krásy a peňazí. Neskôr však pociťuje na vlastnej koži, že život nie je prechádzka ružovou záhradou ako si doteraz myslela. Krutosti vojny ju donútia náhle dospieť a zmeniť sa na ženu, ktorá všetko vydrží. Vojna jej mnoho vzala a ona je nútená obetovať všetko, aby získala to, na čo bola od mala zvyknutá. Scarlett má hlboko v srdci obrovskú silu a odvahu, ktorú zdedila po írskych predkoch.

Aj keď je Scarlett krásna žena a otáčajú sa za ňou všetci muži, ona chce iba jedného, a to Ashleyho Wilkesa, ktorého je rozhodnutá získať si za každú cenu, hoci je zasnúbený s inou ženou. Ashley sa však ožení s Melanie a Scarlett sa z trucu vydá za jej brata. Ich životy ale zasiahne vojna a Ashley odchádza do boja.

Scarlett zostáva s malým synom a Melanie v Atlante, kde do ich života vstupuje arogantný kapitán Rhett Butler. Aj keď príma jeho dvorenie, nedokáže sa vzdať lásky k Ashleymu. Po náhlej smrti Melaninho brata zasiahne Georgiu vojna a z rozmaznaného dievčatka sa stane samostatná ctižiadostivá žena, ktorá je ochotná vydať sa za bohatého farmára Franka Kennedyho, snúbenca svojej sestry, aby zachránila svoj milovaný domov, plantáž Tara ako aj životy svojich najbližších.

Po smrti Franka sa vydá tretí raz, na pohoršenie celej Atlanty, práve za Rhetta Buttlera.

Rhett je cynický, egoistický, neberie ohľad na iných ľudí a rovnako ako Scarlett je vydedenec spoločnosti. Miluje ju práve preto, že je silná rovnako ako on a opovrhuje slabými ľuďmi, ktorí nie sú schopní sa povzniesť nad povojnové časy a začať žiť odznova. S Rhettom Butlerom prežíva búrlivé manželstvo plné sporov a nedorozumení. Scarlett to však stále ťahá k Ashleymu. Aj keď manželstvo s Rhettom Butlerom prekonáva veľa prekážok, ich láska je čoraz silnejšia a Scarlett nakoniec pochopí, že je pre ňu ten pravý.

Moje hodnotenie

Tento príbeh ma fascinoval práve svojou mnohostrannosťou. Príbeh je síce dlhý, ale v žiadnom prípade nemôžem tvrdiť, že je nudný. Počas čítania vo vás vyvolá neuveriteľné množstvo emócií. Autorka ma svojím presvedčivým povojnovým zobrazením dokázala úplne vtiahnuť do deja a prežívať všetko s hlavnou postavou. Je ale zbytočné o tejto knihe viac písať. Sadnite si a začítajte sa do tohto dychberúceho príbehu.

Okrem knihy, ktorá bola pre mňa skutočným čitateľským zážitkom, ma zaujala aj samotná autorka Margaret Michellová a jej skromnosť. Mitchellová svoj rukopis ukázala len svojim známym. Skoro by neuzrel svetlo svetla, ak by sa nedostal k šéfredaktorovi Macmillanovho vydavateľstva. Údajne ju však musel dlho presviedčať, kým mu rukopis vôbec ukázala.

Autorka pracovala počas druhej svetovej vojny pre Červený kríž. Pri predchádzaní cez cestu ju zrazil taxík a ona o niekoľko dní (16. augusta 1949) podľahla zraneniam.

_____________

Knihu hodnotí: Vanesa Holečková

Obrázky: mrtns.eu/tovar/_l/64/l64101.jpg?v=1452195070

vokpodcast.files.wordpress.com/2013/09/gone-with-the-wind-dvd-cover-63.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.