Nový kúsoček doplnil najstaršie puzzle

Fragmenty svetovo najstaršej a najväčšej nevyriešenej skladačky, 2200 rokov starej mapy Ríma pozostávajúcej z tisícov mramorových kúskov, sa dočkali ďalších dielikov, ktoré doplnili už existujúce kusy. Pripojením nového menšieho kúsku k väčšiemu, ktorý bol objavený v roku 1562, sa odkryl nápis, ktorý končí slovami „cirkus Flaminius“.

Mapu, známu ako Forma Urbis Romae, vyrezali do mramorových dosiek medzi rokmi 203 a 211 nášho letopočtu, v dobe vlády cisára Septima Severusa.

puzzle

Ide o najnovší prírastok do starorímskej puzzle mapy.

Z mapy už ostali len fragmenty, z ktorých väčšina sa nachádza v Kapitolskom múzeu (Musei capitolini) na vrcholku pahorku Kapitol v Ríme. Tieto časti tvoria len 10 % z pôvodnej mapy, ktorá bola kedysi vyobrazená na stene v Templum Pacis (Chráme mieru).

Stena sa dá vidieť tiež v budove v blízkosti kostola zo 6. storočia Santi Cosma e Damiano. Dajú sa rozlíšiť rady otvorov, pomedzi ktoré bola mapa pripojená pomocou bronzových spon.

Na 150 mramorových doskách s celkovou plochou 18 na 13 metrov je podrobne zakreslená každá budova, ulica a schodisko v Ríme. Mozaika však spadla a roztrieštila sa na stovky nerozpoznateľných kusov.

Zosumarizovanie tejto skladačky zostáva jedným z najväčších nevyriešených problémov archeológie. Prvé fragmenty boli objavené už v roku 1562. Od tej doby svetlo sveta znovu uzrelo okolo 1200 kusov.

Nový fragment bol objavený v roku 2014 pri práci na Palazzo Maffei Marescotti, v budove vo vlastníctve Vatikánu.

Mramorový kúsok tam skončil pravdepodobne kvôli plánovanej stavbe paláca na konci 16. storočia.

Novoobjavený kus umožnil vedcom spolu s ďalšími kúskami (minimálne troma) vyskladať obrovské puzzle, čo umožnilo sceliť si výsledný obraz. Skladačka zachytáva tie najdôležitejšie oblasti starého Ríma.

Fragment sa vzťahuje k doske 31 z mapy, ktorá zobrazuje dnešný priestor geta. Kúsku dominuje jeden z monumentov starobylého mesta, Circus Flaminius, postavený v roku 220 pred naším letopočtom, aby hostil plebejcov počas hier.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/53956-new-piece-added-to-worlds-oldest-jigsaw-puzzle.html

Obrázok: robotkitsonline.com/blog/wp-content/uploads/2016/03/New-Piece-Added-to-Worlds-

Oldest-Jigsaw-Puzzle-.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.