O filme 3:10 Vlak do Yumy

Napriek tomu, že som mal výraznejšiu časť detstva prešpikovanú filmami o neohrozenom náčelníkovi Apačov (áno, Vinnetou je správna odpoveď), sa westerny nikdy nezaradili medzi moje obľúbené filmy. Teda až na pár výnimiek, pričom jednou z nich je aj film 3:10 Vlak do Yumy z roku 2007.

Nebezpečná úloha

Divoký západ nedostal svoje pomenovanie len tak pre nič za nič. Jedným z dôvodov je aj bandita Wade (Rusell Crowe), ktorý spoločne so svojou skupinou prepadli dostavník, čo sa nezaobišlo bez obetí na životoch. Ruke zákona sa však tentokrát Wadea podarí zatknúť, čím sa odštartuje celá séria problémov. Tým najhlavnejším je väzňov transport na vlak do Yumy, kde ho čaká súd. Dan (Christian Bale) je chudobný statkár, ktorý nedokáže splatiť svoje dlhy, a tak sa pridá ku skupinke ozbrojencov, ktorých úlohou je dopraviť Wadea na spomínaný vlak. Avšak, títo dobrovoľníci nie sú jediní, čo majú o väzňa záujem. Celý čas im je v pätách skupina banditov, ktorí sa snažia svojho vodcu vyslobodiť. Začína sa tak boj o holý život, na konci ktorého je vlak odchádzajúci do Yumy.

Realistický western

Osobne som sa stretol už s viacerými westernami, ktoré sa niesli v romantickom, ba až idealistickom duchu. Neohrození hrdinovia, strašní banditi, indiáni… Tento film sa ale v dostatočnej miere vyhol klišé. Snaží sa to skôr hrať na realistickejšiu nôtu. V praxi to znamená absenciu čiernobielych postáv štýlu dobrý/zlý. A teda všetky postavy majú svoje kladné aj negatívne stránky. Rovnako realistické je tiež ich chovanie a motivácia, ktorá ich vedie k takému chovaniu. I samotný obraz Spojených štátov v danom období je autentický. Takto nejak si ich predstavujem, drsné, kruté, ale svojim spôsobom neskutočne krásne. Čo sa týka hereckých výkonov, tak spomenuté mená (Bale, Crowe) sú obrovskou zárukou kvality v každom filme, v ktorom sa objavia. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Obzvlášť scény, v ktorých spolu zápasia, či už naozaj, alebo len dialógmi, patria k vrcholom celého filmu.

Pokiaľ hľadáte surový, ale zároveň veľmi kvalitný western o súboji dvoch mužov, nenechajte si ujsť Vlak do Yumy. Inak môžete zmeškať kvalitný filmový zážitok.

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: images.ctfassets.net/7h71s48744nc/4KXFBzmbSgue0USSgcWOQI/

274b5f88c1dd7a17472fcd19a0b3c128/3-10-to-yuma-review-image.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.