O filme Auschwitz: Cesta do pekla

Jedným z najznámejších symbolov hrôzostrašného nacistického Nemecka je aj poľský tábor Osvienčim, miesto kde bolo zabitých množstvo ľudí z celej Európy, a to hlavne Židov. Zabíjanie v ňom prebiehalo doslova priemyselným spôsobom. Prispieť k pochopeniu jeho skutočného rozsahu a súvisiacich detailov sa snaží britský dokumentárny film s príznačným názvom Auschwitz: Journey Into Hell (v preklade Osvienčim: Cesta do Pekla) z roku 2013.

Hneď na úvod musím pochváliť celkové spracovanie. Aj keď má film dĺžku 46:45 minút (viem, že je to štandardná dĺžka programov tohto typu, ale o Osvienčime by sa dalo toho povedať viac) nechýba vynechaná žiadna z podstatných informácií. Trochu mi však chýbali správy o tých, ktorým sa podarilo ujsť. Tvorcovia sa ale nezabudli zmieniť o povstaní v tábore koncom vojny. Dobové zábery, slovo historika a rozprávača sa tu striedajú so zábermi z tábora za doprovodu Jareka Mensfelda, pracovníka múzea Auschwitz-Birkenau.

Z toho dôvodu si dovolím Auschwitz: Journey Into Hell označiť za jeden z najlepších dokumentov zaoberajúcich sa Osvienčimom. Pre ľudí, čo sa dlhodobo zaujímajú o históriu, možno nebude mať veľký prínos, no pre tých, ktorí podobné filmy sledujú len občas, pomôže rozšíriť si obzory. Taktiež učiteľom dejepisu na školách môže poslúžiť ako skvelý vyučujúci materiál.

Film je momentálne prístupný aj na YouTube

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: image.tmdb.org/t/p/w780/cQaFMm1qjOe08DXJTYjVfd8nlgf.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.