O filme Hrdinovia vojny

Vzhľadom na našu geografickú polohu je celkom logické, že filmy z ázijskej produkcie tu nie sú na dennom poriadku. Na druhej strane, treba si chlapsky priznať, že v mnohých prípadoch to je určite na škodu. Veľká kopa filmov spĺňa totiž aj tie najprísnejšie kritéria a má potenciál zaujať masy ľudí. Takto je to aj v prípade diela Hrdinovia vojny (2007).

Chybné rozhodnutie?

Druhá svetová vojna síce skončila, avšak mnoho krajín sa stále nedočkalo mieru, a tak ich obyvateľstvo sužujú kruté boje. Jednou z týchto krajín je aj Čína, kde zúri občianska vojna. Veliteľ Gu velí svojmu oddielu, pričom jeho úlohou je udržať stanovenú pozíciu. Avšak on a jeho spolubojovníci čelia presile, a tak síl a vojakov stále ubúda. Morálka klesá, vojaci stále viac a viac uvažujú o ústupe, a tak nie je žiadnym prekvapením, že Gu neuverí svojmu podriadenému, ktorý hovorí o tom, že v rádiu zachytil rozkaz na stiahnutie. Gu to rezolútne zamietne a masaker pokračuje ďalej, až neprežije takmer nikto. Aj samotný Gu padne do zajatia. Určite ale nechce celú udalosť nechať tak. Je rozhodnutý vyrozprávať všetko ostatným, aby aj oni pochopili, že jeho spolubojovníci boli skutoční hrdinovia.

Veľkofilm

Zrejme prvá vec, ktorá človeku utkvie v hlave pri pozeraní filmu, bude tá, že sa na rozpočte určite nešetrilo. Výsledok je tak zrejmý- monumentálne, takmer až Hollywood zatieňujúce bojové scény plné epických pasáži. Z tohto hľadiska sa filmu nedá vytknúť prakticky nič- dané časti sú nakrútené s nadhľadom, solídnou dávkou realistickosti (čo znamená dostatok brutality- dopredu upozorňujem, nič pre slabšie povahy). Prvá polovica tak ubehne rýchlo a na rad príde druhá, viac dejová a komornejšia časť. Tá si však stále drží vysoký štandard, a tak sa filmárom z Číny podarilo viac než dôstojne zobraziť nie zrovná peknú časť dejín svojej krajiny.

Všetko vyššie napísané robí z filmu Hrdinovia vojny „povinné čítanie“ pre fanúšikov vojnových filmov, ale vyhnúť by sa mu nemali ani milovníci kvalitnej kinematografie. Pretože práve z Ázie prišiel jeden z návodov, ako nakrúcať monumentálne a kvalitné diela.

V čase uverejnenia tohto článku je film prístupný aj na YouTube

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: m.media-amazon.com/images/M/MV5BMGIyN2M4YTItMjAwMS00MjQ0LWIw

ODktZWRhMmE1Y2I3NGQzXkEyXkFqcGdeQXVyNzI1NzMxNzM@._V1_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.