O filme Koľaje osudu

V našich zemepisných končinách nie sú vojnové filmy, ktorých dej sa odohráva v Ázii, až tak bežné a známe. Dôvodov, prečo je tomu tak, je hneď niekoľko. Medzi hlavné patria zrejme dejiny a geografická poloha. Pred nejakým časom som však predsa len mal možnosť jeden takýto film vidieť a ponúkam ho aj vám. 

Démoni minulosti

Dej filmu Koľaje osudu hovorí o Ericovi Lomaxovi, veteránovi 2. svetovej vojny, ktorý sa akurát zoznámil s Patti. Tá predstavuje vítanú zmenu v jeho stereotypnom živote, a napokon sa aj zoberú. Avšak, krátko po svadbe sa v Ericovi prebudia jeho démoni, spomienky na 2. svetovú vojnu a na peklo, ktoré si prežil v japonskom zajateckom tábore. Obzvlášť na kruté mučenie, ktorému bol podrobený po jednom hrdinskom čine. Tieto trýznivé spomienky ho úplne vyradia z bežného života, a tak sa Patti rozhodne konať. Veci sa však ešte omnoho viac skomplikujú, keď Eric pomocou svojho kamaráta zistí, že jeho trýzniteľ ešte stále žije. A tak sa vydá na ďalšiu cestu do Ázie. Na cestu, po ktorej jeho život nebude už nikdy taký ako predtým…

Dojímavý príbeh

Film pochádza z britsko-austrálskej produkcie (čo ma presvedčilo, aby som si ho pozrel) a má luxusné herecké obsadenie, keď sa hlavných rolí zhostili Colin Firth a Nicole Kidman. Zároveň treba jedným dychom dodať, že svojmu menu neostávajú nič dlžní a podávajú vynikajúce herecké výkony. V roli mladého Erica rovnako výborne sekunduje Jeremy Irvine, ktorý si užil hlavne tie drsnejšie scény z mučenia. Ak však patríte medzi citlivejšie povahy, nemusíte sa báť. Tvorcovia sa vyhli zbytočnému naturizmu (ktorý je momentálne veľmi populárny), a tak sú aj tie najhoršie scény pozerateľné pre takmer každého. To však ani trochu neuberá na autenticite. Scény z tábora, a vôbec život zajatcov, sú dostatočne uveriteľné. Film sa taktiež zaobišiel bez pátosu, a tak sa napriek romantickej zápletke v žiadnom prípade nemôže radiť medzi braky. Celkový dojem potom umocňuje fakt, že sa jedná o film podľa skutočných udalostí.

Konečný verdikt: Film Koľaje osudu určite odporúčam. 

___________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: nebojtesa.tv/wp-content/uploads/the-railway-man.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.