O filme Krok do tmy

Nech bolo obdobie 50. rokov vo vtedajšom Československu akékoľvek, jednu vec treba tejto dobe nechať. Určite sa jedná o liaheň vhodných námetov pre filmových tvorcov. Tak je to aj v prípade legendárneho slovenského režiséra Miloslava Luthera a jeho zatiaľ posledného filmu Krok do tmy (2014).

Dve ťažké obdobia

Martin Dubovský je lekár, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zapojil do SNP, a napokon sa stal až veliteľom jednej partizánskej skupinky. Táto „pozícia“ je však spojená s ťažkým rozhodnutím, ktoré ťaží Martina až do dnešných (rozumej 50.) rokov. Sám sa vyhýba veľkej kariére, keď odmieta post riaditeľa nemocnice. Miesto toho prepadne mimomanželskému vzťahu so socialistickou budovateľkou Soňou z Čiech.  Rozhodnutie, ktoré spustí vlnu nečakaných, o to však horších udalostí, ktoré budú mať dopad na všetkých jeho blízkych.

Žiaden čiernobiely svet

Filmov z obdobia socializmu v Československu vzniklo už množstvo a veľkú časť z nich spája jedna vec. Mám na mysli šablónovitosť a čierno-bielosť postáv, resp. všetci komunistickí funkcionári, úradníci a podobne boli samotné stelesnenie diabla, pričom druhá strana barikády, ľudia bojujúci proti režimu, boli učinení svätci. Nechcem nikoho znevažovať, obhajovať, alebo mu brať zásluhy, avšak určite to nebolo také jednoduché a jednoznačné. A to si dobre uvedomovali aj tvorcovia filmu Krok do tmy. Každá jedna postava je len obyčajný človek, s množstvom dobrých ale aj zlých vlastností, pričom ho rôzne okolnosti a životné udalosti dovedú až tam, kde je. Preto aj zákerný a skorumpovaný úradník má v danom filme „dobrý“ dôvod na svoje konanie. Veľmi zaujímavé bolo aj vykreslenie partizánov, keď sa tvorcovia nebáli zobraziť niektoré nezmyselné a kruté akcie. Za to im patrí ďalšia poklona. Filmu samotnému je týmpádom ťažké niečo vytknúť. Návrat do dôb minulých sa vďaka skvelej výprave podaril na výbornú. Herci taktiež podávajú nadštandardné výkony- ako sme si už zvykli u Marka Igondu, Miroslava Donutila, Adyho Hajdu a ďalších. Jediné, čo by som možno trochu zmenil, bolo prevedenie bojových scén z čias povstania, ktorým by trošku viac dynamiky len prospelo, ale to je len moja maličká pripomienka. Inak sa jedná o ďalší skvelý slovenský film, ktorý by si nikto nemal nechať ujsť.

______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: img1.netky.sk/Krok-do-tmy-premietnu-v-pondelok-v-Los-Angeles.jpg?imageId=1246098

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.