O filme Medzi nepriateľmi

medzi nepriatelmiMožno sa aj vám spája francúzska kinematografiu skôr s komédiami ako s vojnovými filmami. Práve preto by ste mohli mať z filmu, ktorý mapuje boje v Alžírsku, zmiešané pocity. Celý projekt okolo vojnovej drámy Medzi nepriateľmi vznikol pod taktovkou Florenta Emilia Siriho (známeho aj v súvislosti s filmom Rukojemník, v hlavnej úlohe s Bruceom Willisom, takže sa nejedná o žiadneho ,,holobriadka“).

Historické fakty

Alžírska vojna za nezávislosť, ktorej cieľom bolo oslobodenie sa od Francúzska, prebehla v rokoch 1954 – 1962. Na čele 5. francúzskej republiky stál Charles de Gaulle, ktorý sa po zverejnení dôkazov o brutálnom chovaní francúzskych vojakov rozhodol naviazať rozhovory s FLN, hlavnou silou povstalcov. To nakoniec viedlo k získaniu suverenity. Zaujímavé je, že „rozhovory“ začali napriek značnému úspechu Francúzov v bojoch.  

Obsah

Film hovorí o osudoch vojakov na francúzskej základni priamo v Alžírsku, ktorej velí mladý poručík plný ideálov. Ten sa stretne so starým vyhorelým veteránom. Ako vojaci prechádzajú bojom, stráca svoje ideály aj samotný veliteľ a mení sa na úplne iného človeka.

Kontakt so skutočnosťou

Psychológia postáv je dostatočne uveriteľná, veľmi dobre odráža pohľad vojakov na celú vojnu. Taktiež kontakty s domácim obyvateľstvom vyzneli presvedčivo. Brutalita na oboch stranách je zobrazená spravodlivo, takže fandiť nemožno ani jednej strane. Snáď by ešte nezaškodil pohľad civilného obyvateľstva na celú situáciu. Na druhej strane, osviežením deja sú Alžírčania, ktorí bojujú proti ,,vlastným“. Bojové scény, ktorých je v celom filme naozaj dosť, pôsobia veľmi realisticky.

Autori sa ale nevyhli menšiemu historickému omylu. Vojak Said tvrdí, že k jazve prišiel pri bitke na Monte Cassine v roku 1943, v skutočnosti sa však táto bitka odohrala v roku 1944.

Sumár 

Určite odporúčam všetkým fanúšikom vojnových snímok, ale aj zanietencom, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tejto vojne v Alžírsku. Film nie je síce až tak bohatý na informácie, ale ako sonda vtedajšej doby a zmýšľania ľudí obstojí aj v prísnejších kritériách.

____________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Zdroje:

csfd.cz/film/233064-mezi-neprateli/zajimavosti/?type=bugs

cs.wikipedia.org/wiki/Al%C5%BE%C3%ADrsk%C3%A1_v%C3%A1lka

Obrázok: s6.postimg.org/oej6vt8nl/Mezi_nep_teli.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.