O filme Muž proti mužovi

Napriek tomu, že westernov už bolo nakrútených naozaj neúrekom, pričom sa z mnohých stali kulty, ktoré videl zrejme každý, je ešte stále dosť príbehov z divokého západu, čo sa ešte nedostali na strieborné plátno. Príbeh muža, ktorý sa túla krajinou, aby vystopoval človeka, ktorý mu zničil život, je typický skôr pre béčkové akčné filmy, avšak občas sa táto dejová linka dostane aj do westernu. Takto je to aj v prípade Muž proti mužovi (2006).

Lov sa začína

Ako som už naznačil v prvom odstavci, dej filmu nás prenesie do USA, konkrétne tri roky po občianskej vojne. Plukovník Carver (Liam Neeson) sa spoločne so svojou partiou spoločníkov snaží vystopovať Gideona (Pierce Brosnan), muža, ktorému sa chce za každú cenu pomstiť. Carverovým cieľom je dostať ho živého, čo hrá Gideonovy do kariet, nakoľko môže naplno využiť svoje schopnosti získané v spomínanej vojne. Hra na mačku a myš v krásnej, ale nehostinnej a drsnej krajine sa tak môže začať.

Duo legiend

Nikto nemôže pochybovať o tom, že obaja hlavní protagonisti sa úplným právom radia k hereckým esám a legendám. A tak by nikoho nemalo prekvapiť, že drvivá väčšina filmu stojí na ich charizme a hereckom talente. A kde si nevystačia oni dvaja, s radosťou im vypomôžu krásne exteriéry krajiny, či skvelá hudba. Zároveň je zaujímavé aj zobrazenie Spojených štátov pár rokov po skončení občianskej vojny. Žiadny idealizovaný divoký západ s dobrodružných kníh však rozhodne nečakajte. Dejová línia možno nie je až tak bohatá a rozvetvená, avšak výborne zrežírované scény, v ktorých nie je núdza o napätie a dych berúce zábery všetkým vynahradia jednoduchší príbeh. Tvorcom sa to ale zrejme stále málilo, a tak na spestrenie pridali trochu mystickejšie scény, ktorú si každý môže vysvetliť po svojom. V konečnom dôsledku máme dočinenia s poctivým westernom, postaveným na skvelom hereckom páre, pričom spomínaná dvojica vynahradí drobné zaváhania.


_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: theactionelite.com/wp-content/uploads/2018/07/maxresdefault-1864×754.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.