O filme Nanking! Nanking!

Bohužiaľ, dejiny ľudstva sú plné udalostí, ktoré dokazujú, že ani náhodou nie sme inteligentný druh. V mnohých prípadoch skôr naopak. Práve preto potrebujeme rôzne formy umenia, aby nám zverstvá napáchané človekom pripomínali a my sme ich už nemuseli nikdy opakovať. Skvelým príkladom takéhoto snaženia je aj film Nanking! Nanking! (2009).

Jeden z najhorších masakrov v dejinách

Ako napovedá samotný názov, dej filmu sa sústreďuje na krutosti páchané japonskými vojakmi po dobytí mesta Nanking. Na udalosti sa tu pozeráme očami zástupcov rôznych vrstiev, ale hlavne rôznych strán. Tým sa k nám dostáva ucelený a značne objektívny pohľad na jeden z najhorších masakrov v histórii ľudstva.

Umelecký prístup

Áno viem, znie to dosť paradoxne, ak chcete umeleckým spôsobom zobraziť niečo tak strašné ako masaker v Nankingu. V prípade filmu Nanking! Nanking! však nemôžeme povedať nič iné. Jedným z dôvodov je priam geniálna práca s kamerou, ktorá nám sprostredkuje vo viacerých prípadoch takmer až reportážne zábery, aby sme o pár sekúnd mali možnosť vidieť náročné obrazové kompozície. Zaujímavosťou je aj nakrútenie celého filmu v čiernobielom formáte, čím sa priam núka zrovnávanie s iným svetoznámym filmom Schindlerov zoznam. Úprimne, ak sa vám snímok od pána Spielberga zdal až moc expresívny a brutálny, tak Nanking! Nanking! ani nepozerajte. Toľko brutality zobrazenej v niekoľkých minútach filmu som ešte nikdy nevidel. Druhým dychom však musím dodať, že si nemyslím, že tvorcom išlo o prvoplánovú snahu šokovať a rozvíriť vody. Nie, jedná sa o hodnoverné vyobrazenie ľudských zverstiev. Ako som už povedal, veľmi expresívny snímok, na druhej strane sa ale musí chápať ako memento toho, čo je človek schopný urobiť, ak má možnosť. Taktiež musím pochváliť snahu o čo najobjektívnejšie zobrazenie celých udalostí, čo sa tvorcom podarilo docieliť pomocou nakrútenia filmu z viacerých strán.

Ak by som to teda mal zhrnúť, určite sa nejedná o film pre slabé povahy. Ak však máte silnejší žalúdok a ste fanúšikom kvalitnej kinematografie, tak si tento snímok nemôžete dovoliť nechať ujsť.  

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík 

Obrázok: 3.bp.blogspot.com/-4y40OfQ-SCU/Tn30y9No0mI/AAAAAAAAGEU/

RY61pUNivdo/s1600/esclaves%2Bsexuelles.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.