O filme Odpor

odporPoľsko a bývalý Sovietsky zväz patrili medzi krajiny, na ktoré najviac doľahla 2. svetová vojna. Známe sú príbehy o boji vtedajších partizánov. No účasť židov v tamojších partizánskych oddieloch je pomerne malo známa. Boj najznámejšej partizánskej jednotky tvorenej židmi, pod vedením bratov Bielských, zachytáva americký film Odpor (Defiance) z roku 2008. Ako predloha poslúžila kniha poľskej autorky Nechamy Tec. Trojicu bratov si zahrali Daniel Craig (Tuvio), Liev Schreiber (Zuse) a Jamie Bell (Asael)

Príbeh sa odohráva v dnešnom Bielorusku. Bratia Bielskí (pôvodom z Poľska) utečú pred besnením nacistov do lesa. Postupne sa k ním pridajú ďalší ľudia. Aj keď to pôvodne neplánovali, začnú bojovať partizánskym spôsobom boja. Okrem iného sa pustia do odvážnej akcie, zachránia židovských väzňov z miestneho geta. Tí sa napriek počiatočnému nesúhlasu pridajú do ich skupiny. Nemcom sa napriek početným pokusom túto skupinu nikdy nepodarilo úplne zlikvidovať a väčšina z jej členov prežije až do konca vojny.

Film pekne zobrazuje ťažký život celej skupiny. Okrem Nemcov bojujú aj s nástrahami, ktoré život v lese prináša – hlavne hlad, ale aj spory vo vnútri jednotky a podobne. Nechýbajú dramatické scény, kvalitné herecké výkony  a náročné scény pre citlivého diváka.

Spolu s dielami ako Zachráňte vojaka Ryana, Valkýra či Schindlerov zoznam radím tento film do pomyselného ,,zlatého fondu kinematografie“ a odporúčam pozrieť aj vám.

_______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: files.graphiq.com/7522/media/images/Defiance_2008_7438293.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.