O filme Olovená vesta

Stanley Kubrick zostane už navždy jednou z najväčších osobností svetovej kinematografie. Bol to režisér, ktorý sa vo svojich filmoch zaoberal skutočne širokým rozsahom tém (satirický pohľad na Studenú vojnu, šialený spisovateľ v legendárnom horore, futuristické vízie, ale aj vojna vo Vietname). Bojom z Ázie je venovaný aj jeho predposledný film Olovená vesta (1987).

Boj hneď od začiatku

Hlavnou postavou filmu je inteligentný, avšak sarkastický mladík, ktorému jeho vlastnosti prinesú prezývku Srandista. Spoločne s ďalšími rovesníkmi sa ocitá vo výcvikovom tábore, kde vládne krutou rukou inštruktor Hartman. Psychické a fyzické týranie nováčikov je bežnou praxou, a tak je zrejmé, že sa pomery z tábora prejavia aj na mladých vojakoch. Skutočné peklo ich ale ešte len čaká- nasadenie v bojoch vo Vietname. Tu sú všetci vystavení ďalšej ťažkej skúške- skúške z ľudskosti.

Realita armády

O filme Olovená vesta sa hovorí ako o prvom diele, ktoré zobrazilo neľudské podmienky, ktorým boli nováčikovia vystavení počas výcviku v táboroch. Ak je to, čo môžeme vo filme vidieť, len z polovice pravda, tak potom môžeme ďakovať všetkým svätým, že my sme si nemuseli prejsť niečím podobným. Rovnako realisticky je aj vyobrazená samotná vojna. Stanley Kubrick je jeden z najväčších režisérov celej histórie, pričom svoj talent a obrovské kvality predviedol aj tu. Obzvlášť by som vypichol jeho snahu vykresliť vnútorný boj, ako i konfrontáciu humanisticky zmýšľajúceho človeka a každodennej krutosti vojny. Alebo psychiku vojakov a ich postupné prispôsobovanie sa situácii. Za všetko potom hovorí záverečná scéna a pieseň, ktorú si vojaci spievajú. Čo sa týka samotného filmového spracovania, tak tomu je ťažko niečo vytknúť. Stanley Kubrick vedel presne, čo robí, a na filme to je poznať. Čo sa týka hereckého obsadenia, musím uznať, že napriek tomu, že vo filme hrali prevažne pre mňa neznámi herci, všetci predviedli veľmi dobré výkony.

Olovená vesta je kultový film určite právom. Či sa už jedná o jeho neodškriepiteľné kvality, jeho posolstvo alebo odvahu, s ktorou zobrazil to, čo sa predtým viacerí báli ukázať.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i.ytimg.com/vi/BpANL-Q5AFw/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.