O filme Prežili sme Gulag

Povojnové deportácie československých občanov do táborov nútených prác v bývalom ZSSR (GULAGOV) stále patria medzi okrajové témy domácej historiografie. Postupne sa to ale začína zlepšovať. Vyšlo niekoľko kníh a natočilo sa aj zopár dokumentárnych filmov. Pod hlavičkou Ústavu pamäti národa bol v roku 2009 natočený publicistický dokument s názvom Prežili sme Gulag. Jeho autorom je režisér Ondrej Krajňák.

Spomínané deportácie sa na našom území diali od roku 1944. Pri ofenzíve Červenej armády proti Nemcom s ňou postupovali aj oddiely tajnej služby NKVD, ktoré zatýkali vytypovaných ľudí, ktorí skončili v rôznych táboroch v ZSSR. Podľa dostupných údajov odvliekli z územia Slovenska približne 6982 osôb. V nich boli nútení v ťažkých podmienkach vykonávať rôzne práce (v baniach, v lesoch atď.). Na slobodu sa dostali až po smrti J. V. Stalina.

V dokumente budete počuť výpovede piatich odvlečených ľudí z rôznych kútov Slovenska. Tie tu majú dominantný priestor, ilustračných záberov je tu len zopár. Ich príbehy sú síce podobné (zatknutie, cesta, tábor, oslobodenie), no zámer tvorcov odhaliť hrôzy GULAGOV prostredníctvom výpovedí z prvej ruky chválim. Mohli však uviesť aj niekoľko faktov o tom, ako tie tábory vlastne vznikli a podobne.

Každopádne, je len a len dobre, že takýto film vznikol. Keď vás zaujímajú dejiny 20. storočia, určite ho oceníte.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: nasemestto.sk/wp-content/uploads/2016/11/gulag_full.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.