O filme Prvý človek

Koncom roka 2018 sa činili režiséri aj scenáristi. Dôkazom toho sú filmy ako napr. Bohemian Rhapsody alebo The First Man, slovenským divákom známy ako Prvý človek. Autorom je režisér Damien Chazellea. Predlohou sa stala kniha Jamesa R. Hansena – First Man: The Life of Neil A. Armstrong (2005), autorizovaná biografia Neila Armstronga.

Po sérii sovietskych vesmírnych úspechov boli Američania zaskočení. Kvôli obnoveniu prestíže si dali grandiózny cieľ, dopraviť človeka na Mesiac. V roku 1961 vtedajší prezident J. F. Kennedy povedal:

,,Rozhodli sme sa letieť na Mesiac, a to ešte v tomto desaťročí. Nie preto, že je to ľahké, ale práve preto, že je to ťažké“. *

Tým boli vlastne odštartované pomyselné „mesačné preteky“. Nasledoval vesmírny program Gemini a skúsenosti z neho boli využité v rámci nasledujúceho programu Apollo.  Ako vieme, ten vyvrcholil niekoľkými pristátiami na Mesiaci.

Daný film má až 141 minút. Snahou bolo zachytiť všetky dôležité okamihy v živote hlavného hrdinu, ktoré predchádzali mesačnému pristátiu. Budeme tu mať scény zachytávajúce jeho prácu skúšobného pilota, misiu programu Gemini a nakoniec aj let v rámci Apolla 11. Bohužiaľ, aj keď ide o zaujímavý príbeh, deju chýba ta správna dynamika. Zámerom tvorcov bolo zrejme ukázať aj to, ako N. Armstrong tie scény prežíval. No mnoho detailov mohli radšej okresať (napr. jeho žena nemusela mať taký veľký priestor atď.), aby tzv. psychologicko-dramatické prvky boli viac v rovnováhe s tými ,,akčnejšími“.  Herecké obsadenia a ich výkony patrí medzi svetle stránky filmu.

Ak máte radi psychologické drámy, sfilmované dobrodružstvo Neila Amrstronga vás zaujme. Ak tomu tak nie je, hrozí, že sa pri ňom budete nudiť.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: cdn-images-1.medium.com/max/1600/1*scASfG0tmCQUGtyNb50OfQ.png

Citát: * kozmonautika.sk/2017/05/29/jfk-prezident-ktoreho-vesmir-zas-az-tak-nezaujimal/

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.