O filme Putá vojny

Hoci zväčša zostávam verný európskej kinematografii, dnes si dovolím rozobrať akčnú vojnovú drámu z kórejskej produkcie, ktorú režíroval Je-gyu Kang. Ide o emotívny (a pre slabšie povahy nevhodný) 140-minútový film. Viac však už v nasledujúcich riadkoch. 

Dvaja bratia uprostred pekla

Hlavnými postavami filmu Putá vojny (originál názov Taegeugki hwinalrimyeo, Južná Kórea, 2004) sú bratia Jin-Tae a Jin-Seok. Starší Tae sa snaží zo všetkých síl, aby jeho mladší brat mohol ísť študovať. Vypukne však vojna a obaja odídu bojovať. Prejdú si skutočným vojnovým peklom. Ich cesty sa nakrátko rozídu. Opätovné stretnutie sa uskutoční za veľmi dramatických okolností. „Osud“ postaví oboch súrodencov proti sebe. Pokiaľ chcete vedieť, ako to napokon celé dopadne, musíte si film pozrieť na vlastné oči. 

pouta-vojny

Brutálne zobrazenie

Jedná sa skutočne o veľmi brutálny film, kde je vojna zobrazená bez akýchkoľvek príkras. Zároveň ide o spracovanie nie až tak bežnej témy (v našich končinách) priamo tvorcami z Južnej Kórey. Tí veľmi schopne zachytili kultúru, ale tiež zmýšľanie zúčastnených. Psychológia postáv bola ale v niektorých prípadoch trošku rozporuplná. Osobne som vojnu nezažil a dúfam, že ani nikdy nezažijem, ale niektoré kroky postáv mi prišli dosť nereálne. Pravdepodobne však mali poslúžiť nejakému účelu. Aj bojové scény pôsobili chvíľkami ako z ,,nabúchaného“ akčného filmu. Rovnako tu nájdeme dosť zbytočného pátosu. Po filmárskej stránke sa však jedná o kvalitný počin, ktorému po technickej stránke ťažko niečo vytknúť. 

Summa summarum sa jedná o film, ktorý sa dostal aj do našich končín, a vypĺňa tak ,,dieru“ medzi filmami o vojne v Kórei. Ak vám teda nevadí pátos, akčné scény a znesiete aj brutálne zábery, film určite odporúčam.

_______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i.ytimg.com/vi/q2nzNwAppFM/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.