O filme Underground

Filmy Emira Kusturicu patria zrejme medzi tie, ktoré buď máte radi a budete ich velebiť, alebo sa na ne nedokážete dopozerať. Nech je to už akokoľvek, tomuto režisérovi treba uznať, že jeho filmy majú nezameniteľný rukopis. Za tie roky si vytvoril jednu z najsilnejších značiek v európskej kinematografii. A práve jedným z jeho jedinečných filmov sa teraz budeme zaoberať. Vojenský film Underground (Podzemie) z roku 1995 by mal vidieť každý, kto sa zaujíma o históriu, zvlášť o tú vojnovú. 

Skutoční hrdinovia

Dej filmu začína počas 2. svetovej vojny, kde sa dvaja priatelia Marko a Blacky nevenujú práve legálnej činnosti, pretože ich „chlebíčkom“ je obchod so zbraňami. Zároveň sú však tak šikovní, že tieto svoje obchody spoja s partizánskym odbojom, čím ich reputácia naberá punc hrdinstva. Okolnosti ale donútia Blackyho, aby sa začal spolu s ďalšími utečencami ukrývať v Markovej pivnici. Ako čas plynie, s ľudí v podzemí sa stáva akési spoločenstvo, ktoré sa riadi vlastnými pravidlami. A toto spoločenstvo bude nútené pretrvať aj po skončení vojny, pretože Marko sa z viacerých pohnútok rozhodne ľuďom dole nepovedať, že vojna sa už skončila. Tým však celý príbeh hlavných hrdinov len začne naberať na intenzite.

Dlhé roky v jednom filme

Film je obrazom Juhoslávie počas dlhého obdobia- od druhej svetovej vojny cez socialistický režim až po občiansku vojnu. Film Underground možno v prvom rade chápať ako satiru všetkého, čo sa počas tých rokov udialo. Bez nejakého zbytočného pátosu a snahy idealizovať niečo sa dozvedáme o dejinách jedného štátu, ktorý združoval mnoho národov. Pre tento film sedí najlepšie označenie tragikomédia, pretože vtipné situácie sa striedajú s tými dramatickými. Rovnako sa máme možnosť pozrieť na drastickosť a krutosť vojny cez rôzne veselé príhody. Kusturica opäť nezaprel svoj štýl, a tak Underground dýcha Balkánom. Či už ide o jednanie a mentalitu postáv, o kultúru, no najmä o hudbu.

Underground je bezpochyby veľmi zaujímavým pohľadom na históriu Juhoslávie, pričom ju ukazuje bez zbytočného idealizovania. Postavy konajú ako skutoční ľudia, pričom nie sme zaťažení žiadnou schematickosťou typu dobrá postava- zlá postava. Pokiaľ zvládnete silný rukopis režiséra, tak vám tento film určite odporúčam.

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: http://4.bp.blogspot.com/-yQe9nP3g4k4/UVtK_hFeDAI/AAAAAAAAIZk/eGAiMi687j8/s1600/m_

4028857220310954012061254040001f.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.