O filme Vojnový kôň

Ak sa opýtate ľudí na najznámejšieho zahraničného filmového režiséra, tak podľa všetkého najčastejšou odpoveďou bude Steven Spielberg. Väčšia z nás si ale jeho meno spojí so staršími (a dnes už doslova kultovými) filmami. Tento režisér však nezaháľa ani v súčasnosti, a preto je možné vidieť aj jeho novšie počiny. Jedným z nich je aj vojnová dráma Vojnový kôň (2011).

Príbehy spojené hlavným hrdinom

Ako názov napovedá, za hlavného hrdinu by sa dal v tomto prípade považovať kôň. Ale pekne poporiadku. Mládenec Albert a jeho kôň Joey sú nerozlučná dvojka. Silné puto medzi nimi by mohlo byť inšpiráciou všetkým majiteľom zvierat. Na dvere Európy však klope prvá svetová vojna a každá sila bude potrebná na fronte. Týmto je Joeyho osud spečatený. Albertov otec ho predá britskej armáde. Hoci je odlúčenie chlapca a jeho milovaného koňa veľmi bolestné, Joeyho odchod na front spustí viacero udalostí a spojí viacero ľudí z obidvoch strán frontu. Zároveň sa však Albert nemieni vzdať svojho koňa, a tak sa vydáva na bojové pole, aby svojho zvieracieho priateľa našiel a priviedol si ho naspäť domov.

Takmer romantický príbeh

Na začiatok chcem upozorniť tých, čo by očakávali nejaký drsný vojnový film plný násilia, krvavých scén, smrti a neviem čoho ešte. Samozrejme, všetky veci, čo som vymenoval, sú súčasťou každej vojny. A nejaké bojové scény sú aj v tomto filme. Sú ale poňaté dosť, povedzme umelecky, chvíľami možno až detsky. Takto by sa dal chápať aj tento film. Skôr ako obrazom zverstiev vojny by mal byť skôr obrazom toho, ako si boli v konečnom dôsledku obe bojujúce strany v mnohom podobné. No a taktiež to, že akokoľvek ľahko sa vieme rozdeliť, tak sa vieme aj opäť spojiť. Čo sa však týka historickej stránky filmu, tak tu nemám žiadne výhrady. Kostýmy, výprava, to všetko pôsobí hodnoverne. Rovnako musím pochváliť aj herecké výkony všetkých zúčastnených (britská škola sa nezaprie). Pre milovníkov histórie je taktiež bonusom zobrazenie života ľudí počas vojny. S čím som sa minimálne ja v prípade prvej svetovej vojny príliš často nestretol.

V prípade, že hľadáte oddychový film z obdobia vojny, a nemáte potrebu zbytočne sa nechať deptať krvavými scénami a brutalitou, skúste tento film o nevšednom dobrodružstve jedného koňa a sile priateľstva.

______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: 3733uk1f4obt18166tz89v8z-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/03/War-Horse.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.